Председник Украјине постао је „потрошни материјал“ и марионета Запада. С обзиром да не води независну политику и не обазире се на националне интересе Владимир Зеленски је довео земљу у стање хаоса, војних неуспеха, огромних губитака и опустошене економије.
Кијевски режим својом политиком земљу лишава државности, иако је имао све шансе сачува и своју независност, и свој територијални суверенитет и интегритет. Зеленски је током своје предизборне кампање обећавао својим грађанима бољи живот и прекид рата на истоку земље, а уместо тога уништио је земљу, а стотине хиљаде украјинских војника послао у смрт.
Путиново упозорење
У том конктексту, руски експерт Константин Сивков оцењује да су оправдана упозорења председника Русије Владимира Путина да државност те земље може врло брзо бити доведена у питање због погубних акција Оружаних снага Украјине.
„Упозорења су потпуно оправдана, јер Украјина показује своју неспособност да постоји као суверена држава, независна без стране финансијске помоћи. Она није способна за то. Дакле, изјава нашег председника је сасвим адекватна. Осим тога, Оружане снаге Украјине трпе огромне губитке“, каже Сивков.
Само током прошле године губици украјинских Оружаних снага премашили су 215 хиљада људи и 28 хиљада комада оружја.
„Режим Зеленског довео је земљу до националне катастрофе. Наравно, под овим условима она може престати да постоји. Као што је Хитлеров режим својевремено довео Немачку до националне катастрофе, исто тако је и режим Зеленског довео земљу до националне катастрофе“, нагласио је Сивков.
Национализам у Украјини подгреван је одавно из правца Запада, а у тој земљи су бивше нацисте, који су сарађивали са Хитлером, попут Степана Бандере и њему сличних, претворили у националне хероје. Ојачао је неонацизам и радикализам, а од државног преврата на Мајдану, 2014. године, извршеног по налогу Запада, ситуација се драстично изменила. Кијев је почео да прогања, терорише и убија Русе и оне који су се залагали за развој односа с Русијом, а НАТО је игнорисао сопствено обећање да се неће ширити на Исток и дошао је на руске границе.
Украјинска контраофанзива је пропала, а ако се овако настави ускоро ће државност те земље бити доведена у питање, изјавио је руски председник Владимир Путин.
© AP Photo / Alexander Zemlianichenko
Путин је уочи специјалне војне операције тражио за Русију и читаву Европу безбедносне гаранције, али их није добио. НАТО је наставио да се шири на Исток, док је Украјина званично исказала своје тежње да уђе у НАТО савез, чиме би Русија била диркетно угрожена са територије Украјине. Пошто је добио негативан одговор од Запада, Русија је била приморана да предузме мере које су потребне да би она осигурала своју безбедност, а такође и да заштити руско и рускоговореће становништво у Донбасу, које је скоро осам година било изложено свакодневним артиљеријским нападима.
Зашто Кијев не жели преговоре са Русијом
Сада, скоро две године од почетка руске специјалне операције, ствари су се драстично промениле. О томе је почетком ове недеље говорио и руски председник. Истичући да је украјинска контраофанзива сада „потпуно пропала“, а да су руске Оружане снаге у потпуности преузеле иницијативу, Путин је упозорио да би државност Украјине могла да претрпи „непоправљив ударац“ ако се сукоб настави по досадашњим обрасцима и поручио је да Русија никада неће да одустане од достигнућа које је остварила.
Према његовим речима, такозване „мировне формуле“ о којима говоре на Западу и у Украјини наставак су реализације указа председника Украјине о забрани преговора са Русијом, док је преговарачки процес покушај да се Русија подстакне да одустане од онога што је освојила у последњих годину и по дана, од почетка руске специјалне операције.
Путинове изјаве уследиле су након што је у Давосу поново промовисана „формула за мир“ Владимира Зеленског и након што је Швајцарска пристала да буде домаћин глобалног самита о Украјини на захтев украјинског председника.
Зеленски је први пут објавио своју мировну формулу на самиту групе Г20 у новембру, а његов план, између осталог, предвиђа обнову територијалне целовитости Украјине и повлачење руске војске, односно капитулацију Русије, што је за Москву неприхватљиво.
Истовремено, Зеленски одбија преговоре са Русијом, а чак је издао и декрет којим се проглашавају „немогући“ било какви разговори између Кијева и Москве док је Путин на власти.
Експерти оцењују да се украјинске власти противе преговорима због чињенице да замрзавање или прекид сукоба лично Зеленском прети катастрофом.
„Престанак сукоба за Зеленског би значио његову сопствену смрт - и политичку, па чак и физичку. Зато ће се борити против тога и то не само он, већ и цео његов тим, што и јесте довело до ове катастрофе“, оцењује Сивков.
Режим Зеленског ће, дакле, постојати све док траје сукоб и стиже западна војна помоћ. Уосталом, овај сукоб украјинским властима иде у прилог, јер га користе за лично богаћење, док народ страда.
С друге стране, Москва је више пута истицала да војна помоћ западних земаља не слути на добро Украјини и само продужава и распламсава сукоб.
Услови за окончање сукоба
Путин је, говорећи на форуму „Мала домовина – снага Русије“ у Москви, такође подсетио да је шеф украјинског преговарачког тима, који је учествовао у мировним преговорима са Русијом у првим месецима сукоба, недавно признао да је Кијев у једном тренутку био спреман да постигне споразум са Москвом, али након посете тадашњег британског премијера Бориса Џонсона, Кијев је одустао од тога.
Дакле, да Кијев није послушао Џонсона, који их је убедио да ништа не потписују са Русијом и да наставе борбу, сукоб би био завршен још у пролеће 2022. године. Ова епизода је још један доказ да кијевски режим није независан.
На питање када би евентуално могло да дође до окончања сукоба, Сивков каже ће то бити онда када руске снаге изврше задатке постављене пре почетка специјалне војне операције.
„То је, рекао бих, услов за окончање конфликта, а то подразумева денацификацију и демилитаризацију Украјине, као и њен неутрални статус“, нагласио је експерт.