По његовим речима, деведесетих су планирали да од Русије направе сировинску колонију, али је Москва касније томе одлучно рекла „не“.
„Неолиберални Јељцинов модел предвиђао је да земља буде полупериферија и сировинска колонија којом управљају корумпирани олигарси у интересу западних господара. Али почеле су промене и Русија је научила да каже 'не' како Западу, тако и својим либералним и прозападним олигарсима“, оцењује Петков у коментару за портал „Поглед“.
Како објашњава, то велико руско „не“ и „доста“ достигло је врхунац у три фазе: прво 2007. године када је руски лидер Владимир Путин „открио своје праве намере“ и престао да чека да га „западни вук поједе“. Друга фаза је 2014. године када се Русија ујединила са Кримом, док се трећа и, по његовим речима, најважнија фаза одвија сада.
„Реч је о актуелном сукобу захваљујући којем је Русија зауставила ширење НАТО на Исток и захваљујући којем ће, вероватно, окончати постојање Алијансе. Али то се још није десило. Све зависи од исхода конфликта“, закључио је Петков.
Погледајте још: