Како следи из одлуке да се Хунка изручи, он је „починио кривично дело против мира и безбедности човечанства“, које је по закону класификовано као посебно тешко дело.
Конкретно, према документу, Хунка, родом из села Уман тадашње Друге Пољске Републике, био је део групе од 12 хиљада људи. Групу су формирали нацисти 1943. у Лавовској области за „масовно убиство совјетских цивила“. Хунка је учествовао у масовним погубљењима цивила у региону, укључујући у убиству најмање 500 држављана СССР-а у једном од регионалних села.
На седници парламента Канаде је у част посете украјинског председника Владимира Зеленског 22. септембра 2023. године, између осталих, присутан био и 98-годишњи Јарослав Хунка, кога је председавајући Доњег дома парламента уз аплауз представио као „борца за независност Украјине од Руса током Другог светског рата“. Испоставило се да је Хунка бивши припадник добровољачке дивизије „Галиција“ СС трупа, у којој су били украјински неонацисти и која не само да се борила против Црвене армије, већ је била позната и по зверствима над Јеврејима, Пољацима, Белорусима и Словацима.
Погледајте и: