Кукуруз је једна од десет нејпопуларнијих пољопривредних култура у Русији и свету. Међутим, постоји више од 200 врста штеточина и 28 врста патогена који су штетни и смањују принос до 30 одсто.
За борбу против штеточина се користе пестициди који, упркос високој ефикасности, могу негативно да утиче на животну средину, укључујући и земљиште.
„Научници Универзитета у Томску су пронашли начин за заштиту биљака који је еколошки. Како би повећали отпорност кукуруза на различите штетне факторе, биолози користе мешавину корисних бактерија као што су: Bacillus, Azotobacter, Lactoplantibacillus, Pseudomonas и квасац рода Saccharomyces“, наводи се у саопштењу.
Експерти сматрају да ће примена истражених микроорганизама омогућити да се користе бактерије у еколошким технологијама гајења кукуруза и добијање сигурних производи који немају пестициде.
„У истраживањима смо користили неколико разних састава бактерија и квасаца. Највећу ефикасност су показале две врсте. Обрада семена кукуруза допринела је повећању концентрације хлорофила у поређењу са првобитном варијантом. Повећање хлорофила који је орговоран за фотосинтезу позитивно утиче на физиологију и имунолошку одбрану биљке, а што утиче на повећање приноса. Просечна маса клипа је била максимална када се семе обрађивало једним саставом бактерија, али се обрадом другим саставом бактерија број клипова повећао за 1,7 пута“, рекао је руски биолог Иван Дубински.
Истраживање у коме су научници пронашли начин да побољшају квалитет тла и подстакну раст кукуруза, реализовано је у оквиру Федералног научно-техничког програма за развој генетске технологије Русије.