„Хвала вам за поновљени захтев. Немамо шта да додамо на одговор од 10.41 јутрос“, рекла је представница немачког војног ресора на молбу новинара да коментаришу, односно да потврде или негирају аутентичност аудио-снимка.
Раније је Министарство одбране Немачке одбило да коментарише саму вест о постојању аудио-записа, позвавши се на то да „у принципу“ не коментаришу медијска саопштења и њихов садржај.
Без коментара и у УН
Портпарол Уједињених нација Стефан Дижарик такође није желео да коментарише аудио-снимак разговора.
„Једини 'процурели' разговори које ћу коментарисати јесу они у којима је учествовао генерални секретар Уједињених нација. Не могу ово да коментаришем“, рекао је Дижарик.
Главна уредница медијске групе „Русија севодња“ и телевизијског канала РТ Маргарита Симоњан је током дана објавила 40-минутни аудио снимак разговора високо рангираних официра немачког Бундесвера који разматрају „како да бомбардују Кримски мост“.
Судећи према том запису, у разговору учествују четворица официра, међу којима је и шеф Одељења за операције и обуку Војно-ваздухопловних снага.
Официри, поред осталог, разматрају како да испоруче ракете „таурус“ и како да обуче украјинске војнике да испале те ракете на Кримски мост, тако да Немци не пређу „црвену линију“ и да не постану очигледни учесници сукоба у Украјини.
Француски председник Емануел Макрон је раније рекао да је у Европској унији договорено да се створи „девета коалиција“ за дубоке нападе“, односно за испоруку ракета средњег и далеког домета Украјини. Он је, такође, рекао да ће Француска учинити све да Русија „не победи у овом рату“. Према његовим речима, лидери западних земаља су размотрили могућност слања војске у Украјину, али за сада нема консензуса о томе.
Немачки канцелар Олаф Шолц и министар одбране Борис Писторијус су касније саопштили да Немачка неће слати своје војнике у Украјину. Шолц је негирао и планове о слању далекометних крстарећих ракета „таурус“ Украјини.