РУСИЈА

Горан Петронијевић: Гласање на Криму уз ризик од украјинских напада

На Криму, Запорошкој и Херсонској области као и у Луганску и Доњецку велики је одзив на гласање на руским председничким изборима, иако постоји ризик од украјинских дронова и ракета. Овде нема електронског гласања, камера, уношења мобилних телефона на бирачка места због опасности од лоцирања биралишта и могућих украјинских напада, којих је већ било.
Sputnik
Ово за Спутњик каже адвокат Горан Петронијевић, председник Центра за обнову међународно права, који на Криму као специјални посматрач прати председничке изборе у Русији.

Масовно гласање без обзира на претње

Он напомиње да се избори овде одвијају регуларно али да се услови нешто друкчији у односу на остатак Русије.
„У свим овим областима, на Криму, у Запорошкој и Херсонској области, као и у Луганску и Доњецку гласање се донекле разликује у смислу да постоји свакодневна опасност од украјинских дронова и ракета. Белгород су такође гађали ракетама, било је и погинулих. Има и претњи, огроман је притисак на грађане, зову их путем телефона,“ описује ситуацију Петронијевић.
Међутим, како каже, народ иде масовно на гласање без обзира на претње, а данас будући да је субота још је више оних који су изашли на биралишта него првог дана гласања.
„Такође, за разлику од 29 области Русије где је могуће гласати и електронским путем, на Криму и у четири нове области то није могуће и нема камера на бирачким местима, јер постоји опасност од хакерских напада као и могућност лоцирања бирачких места која би могла бити погођена, а нема ни интернета ,“ напомиње Петронијевић.

На хиљаде покушаја хакерских напада

Он истиче да су бирачка места веома добро обезбеђена и чувана, као и посматрачи, али да нема ношења мобилних телефона у том реону, опет због опасности од лоцирања, а тиме и напада.
„Украјинци су ипак гађали близу једног бирачког места у Доњецку, а у Запорожју су гађали поред самих биралишта. Исто тако, од јуче је било више од 16.000 хакерских напада на све могуће изборене јединице у овој области. Али без обзира на то избори се одвијају уз сву регуларност. На изборима могу да гласају, на пример у Запорожју, и они који имају још увек украјинска документа, важно је само да је особа на бирачком списку и да је пријављена на валидној адреси.“ каже Петронијевић.
Он подсећа да је од септембра до данас много људи из тих области узело руска документа.

Висока излазност

Према његовим речима, у делу Русије у коме прати изборе, иако су услови захваљујући Украјинцима веома ризични, гласање се одвија несмањеним темпом и по свим предвиђеним правним процедурама.
Он напомиње да специјални посматрачи имају могућност да интервјуишу на лицу места свакога, од осталих посматрача до гласача, уколико уоче неку неправилност.
"Дакле, за разлику од обичних посматрача имамо могућност контроле и улогу контролора", наводи Петронијевић.
Иначе, излазност је велика и, како истиче, већ је прешла 50 одсто.
„Сутра је недеља и очекује се да се традиционално масовно излази на биралишта. Према очекивањима, укупна излазност би требало да пређе 70 одсто. Видим по неким извештајима да је у неким далеким областима попут Камчатке излазност још већа, али код њих је и гласање кренуло раније с обзиром на временске разлике“, објашњава Петронијевић.
РУСИЈА
УЖИВО Завршен други дан председничких избора у Русији: Излазност већа од 55 одсто
РУСИЈА
Митар Ковач из Москве: У Русији су свесни колико су ови избори битни за будућност земље
Погледајте и:
Коментар