СВЕТ

Запад схватио какав ће бити исход сукоба у Украјини, сад покушава да купи време /видео/

Кад су на Западу схватили да исход рата у Украјини неће бити какав су замишљали почели су да праве опције за прекид ватре како би купили време и консолидовали снаге за нову фазу. Постаће искрени кад је у питању примирје тек кад виде да руска војска заузима стратешки битне области чиме ће Украјина остати без мора, а НАТО без утицаја у Црном мору.
Sputnik
Овако за Спутњик коментарише ставове који се чују на Западу поводом украјинске кризе директор Евроазијског безбедносног форума Митар Ковач. Како истиче, кад једном Харковска и Одеска област буду под контролом Руске Федерације лакше ће се разговарати са Западом који ће схватити да наставак рата води губљењу и других територија Украјине.
Он наглашава да сукоб у Украјини није ни близу тога да би могао да угрози изворне интересе Русије, првенствено због адекватног војног одговора и заштите националних интереса на територијама које су на неки начин биле опасност за пограничне делове Руске Федерације.
Ковач такође подсећа да је руски председник Владимир Путин прецизно рекао да не жели ни на који начин да спекулише да је постојала намера да се употреби нуклеарно оружје у овом сукобу који има конвенционални карактер али и напомиње да било које мешање НАТО у сукоб до границе да буду угрожени витални национални интереси Русије може изазвати употребу нуклеарног оружја.
„То знају сви безбедносни и војни кругови на Западу али је такође руски председник рекао и да оружје постоји и да би се употребило у моменту када треба. Нажалост, видели смо након Другог светског рата какве последице изазива оружје за масовно уништавање, а сада се ради о вишеструко моћнијем оружју на тактичком нивоу,“ рекао је Ковач.

Америка неће прећи црвену линију али Француска и Немачка…

Сједињене Државе провоцирају и политичко и војно руководство Русије, каже Ковач и додаје да чак опремају и неке од водећих чланица НАТО за могућу употребу тактичког нуклеарног оружја што није добар знак. То се, сматра он, дешава од прошле године, а сада, како се ближи врхунац војне кризе и како Запад све више уочава да не може да надомести хендикеп Украјине да равноправно води овај рат, он различитим перфидним средствима покушава да компромитује руско политичко и војно руководство.
„Али не верујем да ће Америка прећи ту црвену линију али сумњам да ће у неком тренутку лакоме политичке структуре у Француској и Немачкој осетити моћ и да у некој ситуацији могу да помисле да могу да надвладају Руску Федерацију, да заштите неки део Украјине који би желели да сачувају у оквиру НАТО. Ипак верујем да се неће упустити у ту игру, јер било који улазак њихових оружаних снага на простор Украјине може да се сматра актом агресије, односно, угрожавањем националне безбедности Руске Федерације,“ изјавио је наш саговорник.

Русија неће да трпи натовске хорде

Ковач констатује и да поред Хрватске и Немачка планира да уведе поновно служење војног рока, јер су добили инструкције да се појачају војни контигенти, а зна се да без служења војног рока нема војске способне за рат са Руском Федерацијом. То је пут у неки нови продужени сукоб након затишја које се може десити након украјинске кризе.
„Верујем да ће преовладати разум, јер не мисле ваљда на Западу да ће Русија у конвенционалном ратовању трпети губитке и пустити те натовске хорде да иду према Москви као што је ишао Хитлер. Верујем да би далеко пре били повучени потези који би их уразумили. Било ко да крене на руске војнике, не значи да ће екс територијално да се води тај рат али онда постају сасвим легитимне мете Париз, Лондон и Берлин,“ нагашава он.
Многи у Немачкој, додаје наш саговорник, размишљају како су прошли њихови дедови па и очеви, размишљају о томе у шта их је претворила својеглавост њиховог руководства и у Првом и у Другом светском рату. Сигурно је да руски војници неће прсима да јуришају на Берлин али селективна примена руског тактичког нуклеарног наоружања би брзо освестила и тамошњи народ, и политичаре да не дозволе мешање и агресију на Руску Федерацију.

Хоће ли војска почети да дели правду у Кијеву

Ковач се осврнуо и на превирања у Кијеву. Како каже, у завршној фази рата био је неизбежан сукоб Владимира Зеленског и доскорашењг начелника Генералштаба Валерија Залужног, јер се поставило питање ко ће пред народом сносити одговорност за неуспех.
Зеленски је, додаје он, на основу сазнања до којих је сам дошао, а и по сугестији западних обавештајних служби пензионисао Залужног али све ово што се каније дешавало није могло да се спречи довођењем новог човека генерала Александра Сирског.
Војни пуч који би могао да се догоди у Украјини је изгледан али Запад, према речима нашег саговорника, чини све да до њега не дође.
„У моменту када буду видели да је сам Зеленски потрошен и да не може да управља државним процесима, лако ће они њега пустити низ воду. Да ли ће на његово место довести војника или неког сервилног политичара или личност која има углед у народу, то ћемо тек да видимо али обично у рату војници имају највећи углед. Залужни је и удаљен зато што је народ у њему видео новог лидера,“ изјавио је Ковач.
Сценарио да војска почне дели правду због сабораца који су изгинули и губитничког тока операције биће све извеснији. Уколико томе додамо и пробијање фронта на неколико места и бржи пробој руске војске што се може очекивати у пролеће, то може бити повод за неке оружане формације да ускрате послушност политичком руководству и да они почну да деле правду – да заузму политичке институције како би тражили крај рата, закључује Ковач.
Погледајте и:
Коментар