„Оливер Твист“ је имао премијеру 2018. године, што је трећа поставка овог дела у Позоришту „Бошко Буха“.
„Наишла је пандемија вируса корона која је све отежала, у којој смо изгубили Ненада Нанадовића који је играо у овој представи и чији су ученици били већи део поделе. Зато ова представа дуго није била на репертоару“, каже Милена Деполо.
Невидљива деца
Деполо подсећа да се „Оливер Твист“ сматра првим романом у коме је главни јунак дете:
„Дикенс је био велики борац за социјалну правду и указује на социјалне неправде, тежак положај деце у викторијанском добу. То се налази у центру романа. На први поглед се чини да је третман деце данас другачији, да се ми чак и превише бавимо децом и да су деца центар света, међутим и даље постоје невидљива деца као у 'Оливер Твисту' и желимо да на њих подсетимо у овој представи“, истиче Деполо.
Она за Спутњик каже да јој је најважније било да у први план комада стави управо тежак живот деце:
„Наша публика и деца која играју у представи живе леп живот, али ми је важно да се сетимо деце која не живе тако, а има их много и код нас и широм света. Не заборавимо колико се ратова тренутно води и да многа деца немају права ни на елементаран живот. Мени је битно што ова прича у себи има елемент који оснажује младог гледаоца и даје му наду, да иако се налази у тешким околностима, на крају може да дође до срећног завршетка“.
„Оливер Твист“ сматра првим романом у коме је главни јунак дете
© Sputnik / Марија Јаковљевић
Како дете може само од себе да буде лопов
Свака велика прича, напомиње, има универзалну вредност, али одлучили су да направе мали помак ка савременом тренутку:
„Највећа промена у односу на роман је у лику Роуз. Она је у роману мало старија, према Оливеру се понаша као тетка што ће се испоставити да и јесте. Код нас Роуз је девојчица која, у тренутку када Оливер бива оптужен за крађу, изговара - Како дете може само од себе да буде лопов? Тешко да би нека одрасла особа у викторијанско доба то изговорила. Тада ће остали ликови схватити да га лоповом чине друштвене околности и неки не тако добри људи. То би био данашњи угао гледања на ову причу“.
Редитељ Милан Караџић подсећа да је и сам Дикенс као десетогодишњи дечак морао да ради у фабрици креме за ципеле:
„Отац му је био ухапшен, нису могли да плаћају дугове. То је немилосрдно време рађања капитализма и велике злоупотребе деце, али поред те мрачне приче, у Дикенсовом делу има пуно црнохуморних елемената. Фејгин је с једне стране оличење зла, а са друге симпатичан чикица који их учи крађи кроз игру. Они се играју и немају свест да краду, да је то нешто лоше. Има и сарказма и црног хумора и мислим да ће то привући младу публику одличној причи са срећним крајем“.
Деца играју главне улоге
У великом ансамблу игра више од тридесеторо деце, узраста између 10 и 16 година, који су полазници Школе глуме и говора Омладинског позоришта Дадов, Дечје драмске групе Радио Београда, Школе глуме Снежане и Ненада Ненадовић, школе глуме Први кораци и УМС школе за таленте.
Њихове старије колеге истичу да су сви велики заљубљеници у позориште, пуни жара и жеље, те да је њихово само да им својим искуством помогну да изнесу своју причу.
Оливера Твиста у алтернацији играју Ђурађ Миловановић, Вељко Вујовић и Алекса Микић, Фејгина игра Немања Оливерић, Ненси Теодора Ристовски, Сајкс је Милош Влалукин, господин Бамбл Марко Гверо, а госпођа Корни Катарина Гојковић.
У подели су и Марко Павловић (Монкс), Бранислав Платиша (Господин Гримвиг), Ђорђе Кадијевић (Боби), Владимир Тешовић и Александра Симић играју по неколико улога, Марко Јањић је заменио Ненада Ненадовића у улози Браунла, а у улози Роуз смењиваће се Тара Думоњић и Милица Радоњић….
Почиње реконструкција Бухе
Премијера представе „Оливер Твист“ заказана је за 26. марта у 20 часова, а за децу 30. марта у 12 сати на сцени Театра „Вук“.
На питање када ће се „Оливер Твист“ играти на матичној сцени Позоришта „Бошко Буха“, које је већ девету годину измештено из своје куће и чека реконструкцију, директора Маша Михаиловић каже да су тендери готови, потписан је уговор са извођачем радова и очекује да радови почну 15. априла.
„Предвиђено је да радови трају 500 дана, али да трају и две године, бићемо срећни“, додала је она.
Погледајте и: