„Са једне стране, ви сте савезник и морате да помогнете Украјини. Са друге стране, покушавате да заштитите своје тржиште протекционистичким путем“, рекао је он.
Како се наводи у чланку, односи између Кијева и европских савезника су протеста пољопривредника у Пољској и неколико других европских земаља, а који демонстрирају против увоза украјинских производа. Сада, како лист истиче, земље Европске уније су подељене у мишљењу о томе да ли треба проширити бесцарински увоз украјинских производа, а Пољска и Француска инсистирају на пооштравању ограничења.
Према подацима листа, Подољак је напоменуо да дебате о томе, да ли треба поново поставити баријере, које су руске снаге склониле након почетка специјалне војне операције у Украјини, нису достојне кијевских савезника. Додао је и да му то изгледа чудно.
Савет ЕУ и Европски парламент су у среду изгласали нови предлог да се на годину дана продужи бесцарински увоз робе из Украјине, до 5. јуна 2025. године. Додали су и ограничења и могућност хитног прекида увоза у ЕУ низа пољопривредних производа, укључујући месо живине, јаја, шећер, овас, кукуруз, житарице и мед.
Заштитни механизам предвиђа и увођење царина на одређене категорије робе која је увезена из Украјине, у случају да обими премашују просечне показатеља увоза према стању 2022-2023. године.
У ЕУ су последњих месеци ескалирали протести пољопривредника, а током 2023. године су се проширили на многе земље и обухватили 12 држава.
Погледајте и: