РУСИЈА

Путин: Унутрашњи сукоб у Југославији 1999. подгреван и изнутра и споља

Унутрашњи сукоб који је довео до догађаја у Југославији 1999. године, подгреван је изнутра и споља, изјавио је руски председник Владимир Путин у интервјуу за филм „Београд“ телевизијског канала „Русија“.
Sputnik
„Први корак је, наравно, био проблем унутрашњег сукоба. Нећу сада процењивати ко је и за шта крив, ко је каквим циљевима тежио. То је, свакако, подгревано и изнутра и споља“, истакао је руски лидер.
Путин је нагласио да је управо то и „довело то такве унутрашње конфронтације и суштински до веома тешког грађанског рата“.
Претходно, председник Русије је оценио да је бомбардовање Југославије пре 25 година велика трагедија и оценио да су дејства Запада била недопустива и да су, у суштини, покренула рат у Европи.
Светска премијера документарног филма „Београд“ одржана је у Руском дому 24. марта, тачно 25 година након што су прве бомбе агресора пале на српско тло. Филм је истог дана емитован и на руској државној телевизији „Русија 1“.
У филму учествују очевици и политичари, посматрачи и непосредни учесници тих трагичних догађаја. Филм приказује њихов однос према бомбардовању Србије који се десио пре тачно две и по деценије.
Први пут након победе на председничким изборима за филм је говорио председник Руске Федерације Владимир Путин. У филму учествују и председник Републике Србије Александар Вучић, председник Републике Српске Милорад Додик , патријарх московски и све Русије Кирил, министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров и други.

НАТО бомбардовање Југославије

Ваздушни напади НАТО снага на Србију, односно тадашњу СРЈ, почели су на данашњи дан пре 25 година – 24. марта 1999. године. Процењено је да је погинуло око 2.500 цивила, међу њима 89 деце, а рањено око 6.000 особа.
Срушени су мостови, уништена инфраструктура, бомбардоване школе, здравствене установе, медијске куће, амбасада, споменици културе, цркве и манастири, а готово да нема града који се није нашао на мети НАТО бомби.
Одлука о бомбардовању тадашње СРЈ донета је, први пут у историји, без одобрења Савета безбедности УН, а наредбу је тадашњем команданту савезничких снага, америчком генералу Веслију Кларку, издао генерални секретар НАТО-а Хавијер Солана.
Нови канал Љубинке Милинчић на Јутјубу
Коментар