Међутим, истрага Блумберга открила је да „права доступност“ Старлинк интернет терминала на међународном црном тржишту остаје „системски глобални проблем“.
Истрага је идентификовала „широко распрострањене примере Старлинк комплета којима се тргује и активирају се илегално“, известила је новинска агенција мислећи на земље као што су Јемен, Гана, Зимбабве, Судан, Јужна Африка и Венецуела.
Истрага долази усред извештаја да је Старлинк недавно деактивирао део опреме прокријумчарене у Јужну Африку, али да су терминали затим поново регистровани у земљи попут Малавија и поново активирани.
СпејсИкс је на друштвеним мрежама у фебруару објавио да ако компанија „добије сазнања да терминал Старлинк користе санкционисана или неовлашћена страна, званичници СпејсИкс-а ће истражити тврдњу и предузети радње да деактивирају терминал ако се сазнања потврде“.
Бајденова администрација у међувремену размишља о пооштравању контроле извоза у вези са Старлинком која их је држала ван руку америчких противника, наводи Блумберг.
У интервјуу за новинску кућу, Ема Шортис, виши истраживач за међународне и безбедносне послове у истраживачком центру Аустралијског института са седиштем у Канбери, изразила је дубоку забринутост због резултата истраге.
„То је нерегулисано и на челу је приватна компанија. Не постоји одговорност о томе ко има приступ томе и како се користи“, додала је очигледно мислећи на Старлинк.
Кендис Џонсон, директор NorthStar Earth & Space Inc. са седиштем у Монтреалу, рекла је за Блумберг да „треба да постоји више одговорности: према вашој земљи, вашој компанији, вашим акционарима, вашим заинтересованим странама“.
Лист је указао на ефикасност Старлинка као комуникацијског алата, што га чини „тако осетљивим“.
СпејсИкс је обезбедио технологију кијевском режиму у раним данима руске специјалне војне операције, али је прошле године Маск јасно ставио до знања да украјинској војсци неће бити дозвољено да користи услуге Старлинка у борбене сврхе и да су оне намењене само за комерцијалне терминале.
Прошлог месеца, портпарол Кремља Дмитриј Песков је, са своје стране, одговорио на наводе Кијева о коришћењу Старлинка од стране Москве, наглашавајући да се комуникациони терминали СпејсИкса не испоручују Русији и не могу се „званично користити“.
Пројекат Старлинк, који је имао за циљ да прекрије површину Земље интернетом ниске латенције, почео је да лансира мале сателите у ниску орбиту Земље 2019. До данас, сазвежђе Старлинка се састоји од преко 5.000 сателита, са циљем да се користи око 43.000 сателита.
Погледајте и: