„Русија је запретила да ће на свакој седници да прича о агресији и да ће сваку седницу да користи за процедурално гласање. Русија јуче није одобрила план активности Савета безбедности за април тако да ми сада већ улазимо у однос између великих сила што нама није био циљ“, рекао је Дачић новинарима у Скупштини Србије.
Он је истакао да је Србија желела да каже истину о агресији и да је и даље спремна да учествује када и ако та седница буде заказана.
„Ја сам дошао у уторак предвече из Њујорка. Данас је четвртак. Јуче јављају да треба опет да се одржи седница. Данас неће бити седница. Да ли ће бити у понедељак или уторак, ми једноставно не можемо сад да функционишемо на такав начин. И није у реду да се са нама тако поступа, јер ако већ неко жели да се одржи седница, онда су могли о томе да одлуче бар неколико дана пре тога, али добро...Очигледно неко не жели да се чује истина“, рекао је Дачић, преноси РТС.
На седници СБ УН одржаној 25. марта, на дневни ред није стављено НАТО бомбардовање СРЈ јер је 12 чланица тог тела било уздржано, а три - Русија, Кина и Алжир једине су биле за расправу о тој теми.
Поводом одлуке политичког комитета Параламентарне скупштине Савета Европе о усавајању мишљења Доре Бакојани, којом се препоручује чланство тзв. Косова у Савет Европе, Дачић је поновио да је та одлука срамотна и скандалозна и да је то још један доказ суноврата међународног права.
Према његовим речима, одлука Политичког комитета ПС СЕ за Србију нема никкаву важност будући да је наша народна скупштина прогласила ништавним акт Косова о проглашењу независности.
"Дора Бакојани није говорила истину"
Када је реч о главној известитељки за тзв. Косово у Савету Европе Дори Бакојани, Дачић је истакао да није говорила истину када је рекла да ће Приштина имати три услова без пријема у СЕ – земљиште Дечана, друго, формирање ЗСО и треће, да престане експропријација у српским општинама.
Како је оценио, Запад се договорио са Аљбином Куртијем да за улазак у Савет Европе само спроведе одлуку да се земља у катастар упише на Високе Дечане што значи да се Приштина награђује за нешто што припада том манастиру 700 година.
"Па што то нисте рекли пре месец дана? Занимљиво је да када се (Александар) Вучић и ја састанемо с Грцима инсистирају да ми говоримо да ми поштујемо територијални интегритет Грчке на мору, копну, и у ваздуху", напоменуо је Дачић.
"А Дора Бакојани није обична политичарка, то је сестра грчког премијера Мицотакиса. То је једна непринципијална одлука, Србија то није заслужила", закључио је министар спољних послова.
Погледајте и: