Овако аналитичар Бранко Павловић тумачи позив председнику Србије Александру Вучићу да у октобру ове године буде специјални гост самита земаља БРИКС у Казању.
То је сасвим сигурно врло велика подршка позицији Србије која штити међународно право и принципе на којима су основане Уједињене нације после Другог светског рата, што је темељна позиција новонастајућег мултиполарног света који се, пре свега, очитава у БРИКС-у, али, наравно и у другим организацијама, попут Шангајске организације за сарадњу, рекао је Павловић за Спутњик.
Он сматра да би влада Србије требало и званично да аплицира, како за Шангајску организацију, тако и за БРИКС, не чекајући Самит. То би за Србију било од изузетног значаја као отварање ка једном свету коме, како каже Павловић, сигурно припада будућност.
Будућност света
Павловић подсећа да и у БРИКС-у и у Шангајској организацији кључну реч имају Русија, Кина и Индија и да је су то земље предводници када је реч о светском развоју. Само је Кина у прошлој години заслужна за једну трећину укупног привредног раста света и, додаје Павловић, уколико се томе придодају и друге земље, постаје очигледно ко ће „кројити“ будућност света.
Наш саговорник верује да је врло важно и врло добро што је председнику упућен позив, али такође сматра да Србија мора „играти“ много активније, не чекајући да јој са стране шаљу позиве, већ да сама затражи да се прикључи том делу света. Притисака са Запада ће, без сумње, бити, али на њих се не треба освртати.
Трансляция обращения президента РФ Владимира Путина к участникам бизнес-форума саммита БРИКС в ЮАР
© Sputnik / Grigory Sysoev
/ Притисци на нас су ужасни и много већи везано за наш суверенитет и територијални интегритет и до сад смо ваљда закључили да никаквим попуштањем и додворавањем Западу не можемо спасти себе. То видимо и у Републици Српској, то видимо и око примања тзв. Косова у Савет Европе и у том смислу Србија мора апсолутно снажно да се ослања на онај део света и оне државе које поштују њен суверенитет и територијални интегритет и који је уважавају као равноправну у међународним односима.
Када говори о могућности да се у будућности, поред Србије, још нека европска земља позове на самит БРИКС-а, Павловић сматра да се у читавој Европи, поред Србије, по својим ставовима о принципијелном ставу поштовања међународног права, једино можда истиче Мађарска, али да Србија за сада остаје као једини изузетак.