„Ми смо јако задовољни зато што је премијера одржана у тој фамозној сали 'Лимијер' где се сви филмови премијерно приказују од када постоји Кански филмски фестивал. Tо je посебан доживљај када је сала пуна. Они имају обичај да после завршетка филма аплаузом поздраве екипу. Део екипе је у средини гледалишта и након завршетка пројекције устане и публика их поздрави. На основу трајања овација процењује се колико је добро прошао филм или серија. Било је заиста импресивно. Добили смо дуг аплауз. Људи из разних земаља су нам прилазили. Неки су упознати са причом о Зорану Ђинђићу, другима је био први пут да сазнају да се тако нешто догодило, али сви су веома емотивно реаговали на нашу причу и то нам је најважније“, каже за Спутњик Горан Станковић.
Он напомиње да старија генерација у Европи и свету зна ко је био Зоран Ђинђић, млађи не толико:
„Он је толико кратко био на власти - непуне две и по године, тако да није ни чудо да људи нису успели да спознају колико је он допринео демократији у Србији. Серија помаже да се сагледа првенствено где смо се ми налазили у том тренутку, на почетку новог миленијума, и како је уопште могло да нам се догоди тако нешто, које су последице тих догађаја на живот који данас живимо. Покушали смо у серији да имамо неку врсту релевантности у нашем тренутку. Имали смо 18 година када је премијер убијен и то је обележило наше одрастање и правац у коме је друштво могло да крене“.
Велико интересовање европских емитера
Паралелно са фестивалом одвија се и маркет за телевизијску продају који је врло значајан за ауторе:
„Доста људи који овде гледају серије јесу потенцијални купци. Ми имамо светског дистрибутера – немачку дистрибутерску кућу 'Бета филм' која ће заступати серију широм света. Они су управо овде у Кану успели да постигну јако важне и лепе договоре. За седам дана ћемо званично објавити који ће европски емитери емитовати 'Сабљу' на јесен“.
Дуг аплауз у сали Лимијер за серију "Сабља"
© Фото : Спутњику уступио Горан Станковић
Станковић примећује да тренутно влада велико интересовање за остварења која се баве истинитим догађајима:
„Ми наравно нисмо узели да радимо ову причу зато што је тренд, почели смо још пре пет година не знајући ни када ћемо је завршити ни где ће се у том тренутку налазити кинематографија. Али, очигледно да постоји велико интересовање за приче базиране на истинитим догађајима. Ми смо причи приступили на наш начин, у центар смо ставили фиктивне јунаке тако да није довољно да се оде на Википедију да би се сазнало шта се догодило, није довољно да се прочитају судски искази да би се знало о чему се ту ради, већ се прате судбине људи и сагледавају последице тих догађаја. И отварају питанја: да ли смо успели да се отргнемо од свега што је деведесетих година настајало у нашем друштву, да ли смо успели то да променимо и колико је то живо међу нама?“.
Екипа серије "Сабља": Бити межу осам серија из целог света за нас је већ награда
© Фото : Спутњику уступио Горан Станковић
Приказивање пред српском публиком најважније
Екипа „Сабље“ добила је позиве за многе фестивале који их очекују до емитовања на РТС-у на јесен што је за ауторе најважније – да причу поделе са српском публиком:
„Провели смо пет година радећи на серији у јаком интензитету, све време имајући на уму да се та прича подели са људима у Србији. За нас који смо кроз све то прошли, она је најзначајнија, да погледамо у очи ономе што нам се десило како бисмо смисленије, храбрије, одлучније се суочили са стварима које нам се данас дешавају и како не бисмо никада више дозволили да нам се тако нешто догоди“.
Свесни су да их очекују бурне реакције.
„Ми смо од самог почетка свесни да ова тема и сама фигура Зорана Ђинђића изазивају и дан данас много контроверзи. Наше друштво је у многим аспектима подељено, а веома је страствено подељено у вези тога шта се заиста догодило 2003. и ко иза тога стоји. Свако кога питате, имаће неко своје мишљење о тим догађајима и о Ђинђићу као човеку и политичару. Сигурно ће бити бурно приказивање у Србији. То смо знали и неће нас зачудити. Нама је само важно да се серија емитује. Радујемо се томе иако знамо да ће бити доста стресно. Када смо ушли у ову причу, знали смо шта она носи. Истрајали смо. После толико година рада на њој, желимо да је поделимо и видећемо да ли смо спремни на све те реакције, али ми смо мирни јер знамо да смо радили један огроман посао, одговорно и часно“, каже Горан Станковић.
Кански фестивал серија завршава се вечерас доделом награда, а за ауторе је већ довољно признање што се „Сабља“ нашла међу осам серија из целог света:
„Да се нађемо овде, проведемо време у Кану, поделимо утиске са људима - то је за нас већ велика награда.“
Погледајте и: