Кампања за парламентарне изборе у Северној Македонији, који ће бити одржани 8. маја, увелико се захуктала а главна борба одвија се између опозиционе ВМРО-ДПМНЕ са једне стране и владајуће СДСМ са друге.
Пресудни избори за опстанак
Кључна тема ових избора, како каже дипломата Ристо Никовски, и једне и друге партије јесте улазак у Европску унију, али права борба одвија око тога под којим условима ће се ићи тим путем.
„Познато је да је Европска унија поставила Скопљу услов за почетак званичних преговора а то је промене Устава и укључивања Бугара као мањине у преамбулу. То је СДСМ прихватила. С друге стране, ВМРО ДПМНЕ не пристаје на тај услов ЕУ, јер би то значило затирање наше националности као Македонаца и нестанак наше државе,“ сматра Никовски.
Према његовим речима, Албанцима као трећој страни овај приступ неслоге међу македонским партијама одговара јер то њима отвара врата за њихове аспирације за прављење „велике Албаније“.
„Ови избори из овог разлога су може се рећи кључни за нашу будућност јер са две стране смо „нападнути“, од Бугарске и од Албанаца. На нашу несрећу, Македонци су разједињени што стране силе обилато користе. Од изузетног је значаја да излазност буде велика јер само тако ћемо имати бар могућност да државу сачувамо. То подразумева победу ВМРО ДПМНЕ на овим изборима, коју ако то остваре, чека веома тежак посао,“ сматра Никовски.
Страни фактор меша прсте
Саговорник Спутњика из Северне Македоније гаји одређене сумње да би у овај изборни процес, ако он крене у правцу који се не допада Америци, могао да се индиректно умеша и страни фактор који јавно подржава СДСМ и албанску партију ДУИ.
„Скопље врви од страних обавештајних служби којима је све на изволите што се тиче наших унутрашњих питања и бојим се да би могли да умешају прсте у све што следи. Ако до тога дође мислим да ћемо ми као нација тешко опстати,“ истиче Никовски.
Он такође тврди да је у народу расположење подељено те да они који су опредељени за ВМРО ДПМНЕ сматрају да је СДСМ фактички својим потезима уништио државу и пристао на низ компромиса која су ишли на штету Северној Македонији.
„Како сада ствари стоје, по анкетама ВМРО ДПМНЕ би могао да освоји више од 60 посланичких места што би, ако би се заиста остварило, довело до тога да та партија може и самостално оформи владу уз још једну или две мање македонске партије које би требало да пређу цензус,“ објашњава Никовски.
Албански фронт предводи - Курти
Он истиче и да треба обратити пажњу на албански фактор на овим изборима јер су се Албанци озбиљно организовали.
„Њихова опозиција се удружила и то под вођством Аљбина Куртија да досадашњу највећи албанску странку ДУИ, која је дуже од 20 година на власти пошаље у пензију. Курти подржава коалицију „ВЛЕН“ и на парламентарним изборима ће имати и три посланичка кандидата на овој листи које ће предводити његов саветник Беким Ћоку,“ објашњава Никовски.
Иначе, ово су први редовни председнички и парламентарни избори који су расписани после 17 година у овој држави. Председнички избори у Македонији биће одржани у два круга први ће бити 24. априла, а други упоредо са парламентарним изборима 8. маја.