Иницијатива за смену градоначелника у општинама на северу Косова је пропала пошто је на референдум, према прелиминарним подацима, изашло 253 бирача од 46.556 колико је имало право гласа.
Курти неће дати север
Срби, иако су испунили услов Приштине и прикупили довољан број гласова за одржавање овог референдума нису у њему учествовали из простог разлога јер су им наметнути додатни услови у ходу.
Милован Дрецун, доскорашњи председник Одбора за Косово и Метохију, за Спутњик каже да је по његовом мишљењу најједноставнији начин био да се та ситуација не северу реши да албански градоначелници поднесу оставке.
„С обзиром да се то није десило било је за очекивати да ће Курти разним смицалицама покушати да задржи Север тако што ће имати тамо своје градоначелнике. То је и успео, поставио је разне препреке Србима и довео их у овакву ситуацију због убацивања још 2000 људи албанске националности у бирачке спискове. С друге стране, због терора који се спроводи 14 одсто Срба са севера је отишло у централну Србију због чега је веома тешко математички доћи сада до те већине од 50 плус један одсто за успех референдума,“ објашњава Дрецун.
Томе треба додати застрашивања Срба, напомиње наш саговорник, као и присуство специјалних косовских полицајаца са дугим цевима на бирачким местима, камере и све друго што је Курти урадио намерно само да би онемогућио да се постигне резултат који би одговарао Србима.
За Квинту је и ово легитимно
„То значи да се изгласа смена албанских градоначелника. То је део његове циљане кампање и показатељ да он уопште не размишља да њима скрати мандат и да власт у ове четири српске општине на северу Косова препусти изабраним српским представницима,“ упозорава Дрецун.
Он је, међутим, уверен да ће Курти као и међународна заједница ово прогласити потпуно легитимним, као што се десило и за изборе путем којих су Албанци и запосели градоначелничке фотеље на северу Косова.
„Нема дилеме да је за Куртија и за Квинту ово легитимно и да ће албански градоначелници остати на овим позицијама све до редовних избора 2025. године, а да ће он за то време да добро припреми терен да добије потпуну контролу у ове четири општине на северу. Осим ако не дође до неког веома убедљивог притиска споља не видим начин да Срби поврате своје позиције. По мени, он ће своје људе задржати до истека њихових мандата а за то време ће донети ко зна какве све одлуке које ће ићи на штету Срба а једнострано корисне за Албанце,“ уверен је Дрецун.
Подсећања ради, услов Приштине био је да Срби потпишу петиције и за смену албанских градоначелника како би се дошло до нових избора. То није део никаквог закона Приштине већ једноставно одлука Куртија подржана у Скупштини Косова.
Иницијатива за смену градоначелника у општинама на северу Косова је пропала пошто на референдуму, према прелиминарним подацима, није гласало потребних 50 одсто плус један уписан бирач. Српски народ је успео да очува јединство и то управо показује бројка од 0,54 одсто изашлих на овај референдум.