РЕГИОН

Може ли Пахор што није могао Лајчак ако је стратегија Запада - иста

За дијалог Београда и Приштине нису битне персоналне промене посредника, већ политика Запада везана за ту тему, ако се она не промени небитно је хоће ли тај преговарач ЕУ бити Словак Мирослав Лајчак или Словенац Борут Пахор, кажу саговорници Спутњика.
Sputnik
Бивши председник Словеније Борут Пахор, који претендује да наследи Мирослава Лајчака на позицији специјалног изасланика за дијалог Београда и Приштине, изјавио је за словеначке медије да има низ идеја како да се освежи или оживи дијалог Београда и Приштине који је тренутно у застоју. Према његовим речима за ову могућу функцију припрема се „веома пажљиво и одговорно“.

Није битно име него политика Запада

Шта то Пахор може да уради што није могао Лајчак?
Никола Шаиновић, бивши премијер Србије и некадашњи потпредседник владе СР Југославије, за Спутњик каже да не види да ту може да буде неке промене.
„Поента је у стратегији Запада како према Косову и Метохији, тако и према БиХ. Високих представника и преговарача је било више од десетак по оба питања а неких се ни сећамо да су постојали," каже Шаиновић.
Дакле, није поента у персоналној промени већ у стратегији која се није променила према нама и чија је једина константа криза.
„Тако да шта Пахор планира и какве контакте личне има и тако даље је ирелевантно у односу на западну стратегију која постоји када је Косово и Метохија у питању дуже од 30 година,“ оцена је Шаиновића.
Дипломата и бивши амбасадор Бранко Бранковић је донекле изненађен жељом самог Пахора да буде на овој функцији. Он подсећа да је реч о званичнику из државе која је признала Косово и Метохију а има и позитивну историју са Албанцима са КиМ.

Нема много маневра

„Мени не одаје бог зна какво поверење ово што је Пахор изрекао јер не видим основ на ком би те његове тврдње стајале. С друге стране, он не може да буде ништа успешнији од својих претходника јер ако они који стоје иза политике Запада према КиМ не ураде нешто другачије неће то моћи ни Пахор нити било ко други. Дакле, ако западне силе не буду притисле Приштину да формира ЗСО и друге ствари, Пахор не може бити успешнији од било кога другога,“ каже Бранковић.
У сваком случају, закључује Бранковић, Пахор са те функције води политику ЕУ а не своју личну, ма какве су му намере.
Пахор је најавио да ће његова канцеларија и Министарство спољних послова Словеније највероватније наредне недеље Бриселу проследити његову кандидатуру за место. Он је додао да му подршка коју ужива у Словенији много значи.

Већ разрадио план?

Иначе, бивши председник Словеније је током међународне конференције о тзв. Западном Балкану прошлог месеца поново изразио жељу да ступи на ову позицију, а подржао га је и премијер Словеније Роберт Голоб.
Пахор је недавно најавио да ради на нацрту за наставак дијалога у циљу координирације са високим представником ЕУ за спољну и безбедносну политику Жозепом Борељом, државама чланицама ЕУ и земљама Квинте, укључујући САД, Британију, Француску, Италију и Немачку.
Специјалног изасланика за дијалог Београда и Приштине именује високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност, али коначну одлуку доносе лидери ЕУ.
СРБИЈА
Кандидатура стиже у Брисел, Пахор се спрема за специјалног изасланика за дијалог Београда и Приштине
СРБИЈА
Може ли косовски чвор да одмрси - Словенац
Коментар