КУЛТУРА

77. Кански фестивал: Од Кополине саге „Мегалополис“ до контроверзног филма о Трампу

Овогодишњи Кански филмски фестивал, који траје од 14. до 25. маја, привлачи пажњу бројним остварењима етаблираних светских синеаста, међу којима су нови филмови Френсиса Форда Кополе, Паола Сорентина, Дејвида Кроненберга, а посебну пажњу привукао је филм о бившем америчком председнику Доналду Трампу.
Sputnik
У званичној селекцији овогодишњег Канског филмског фестивала је драма иранског редитеља који живи и ствара у Данској Алија Абасија „Шегрт“, прича о томе како су млади Доналд Трамп и његов адвокат Рој Кон створили царство некретнина у Њујорку седамдесетих и осамдесетих година прошлог века.
Улогу Трампа игра Себастијан Стан, Кона тумачи Џереми Стронг, док је улога Иване Трамп поверена Марији Бакаловој.
Филм је и пре канске премијере подстакао полемике, а посебно је узнемирио Данијела Снајдера, бившег милијардера, који је, према наводима „Варајетија“, као Трампов пријатељ, донирао огромне суме за његову председничку кампању 2020. године, а уложио је новац и у „Шегрта“ верујући да ће то бити ласкави приказ бившег председника САД.
Према наводима часописа, Снајдер је, међутим, био бесан када је погледао филм у фебруару и тражио да се поједини делови овог остварења промене, ангажујући и адвокате.
Трамп је у филму приказан како силује своју некадашњу супругу Ивану, како злоупотребљава амфетамине, коцка се, не плаћа рачуне и склапа уговоре с особама криминалног миљеа.
Филм је, према писању медија, наишао на веома позитивне реакције публике у Кану.

Највећи филмски ствараоци на једном месту

Двоструки добитник „Златне палме“ Френсис Форд Копола представио је публици у Кану свој нови филм, научно-фантастичну сагу „Мегалополис“, у чију је продукцију уложено више од 120 милиона долара. Реч је о делу на којем је Копола радио годинама, а које за полазну тачку има пад Римског царства и последице које је тај догађај оставио на модеран свет.
Филм је описан као „бајковити римски еп, смештен у замишљену модерну Америку, а у њему глуме Адам Драјвер, Обри Плаза, Шаја Лабаф, Џон Војт и Лоренс Фишберн, као и Кополина унука Роми Марс.
Италијански редитељ Паоло Сорентино, који се пре десетак година у Кану прославио својим остварењем „Велика лепота“, ове године је представио свој нови филм „Партенопа“, који се бави митом о сирени, везаним за настанак његовог родног Напуља. У филму играју Гери Олдман и Стефанија Сардинели.
Канадски редитељ Дејвид Кроненберг ове године је на фестивалу представио свој хорор трилер „Покров“, у којем играју Дајана Кригер, Винсент Касел и Гај Пирс.
Велико интересовање канске публике побуђује и филм „Сва лица доброте“ грчког редитеља Јоргоса Лантимоса, у којем играју Ема Стоун, Вилијем Дефо, Маргарет Кјули и други.
Руски редитељ Кирил Серебреников представља „Лимонов: Балада“, адаптацију романа Емануела Карера о контроверзном руском писцу и дисиденту Едуарду Лимонову.
Пол Шрајдер, сценариста „Таксисте“ и редитељ „Америчког жигола“, представља дело „Ох, Канада“, драму о писцу који бежи од вијетнамског рата, у којој глуме Ричард Гир и Ума Турман.
У програму фестивала ван конкуренције нашли су се дугоочекивани наставак „Побеснели Макс - Фуриоза“Џорџа Милера и епски вестерн „Хоризонт. Америчка сага “ Кевина Костнера.
На челу овогодишњег жирија биће 40-годишња Американка Грета Гервиг, која је потписала холивудски блокбастер „Барби“.
Фестивал је 14. маја отворен филмом „Други чин“ Квентина Дупијеа, комедијом о љубавном троуглу која је приказана ван конкуренције. Почасне „Златне палме“ 77. Канског филмског фестивала добили су холивудска дива Мерил Стрип и креатор филмске саге „Ратови звезда“ Џорџ Лукас, као и „Студио Гибли“ јапанског редитеља анимације Хајаоа Мијазакија.
КУЛТУРА
Мерил Стрип главна звезда овогодишњег Канског филмског фестивала
Коментар