Према њеним речима, Москва наставља да помно прати покушаје Токија „да ревидира пацифистичке одредбе послератног Устава у складу са политиком садашње администрације ка убрзаној ремилитаризацији“.
Овај процес добија на замаху, приметила је Воробјова.
„Такав развој догађаја је пун додатних претњи по безбедност Русије. Као одговор, бићемо принуђени да предузмемо контрамере за јачање капацитета националне одбране“, рекла је она, истичући да је основни закон чисто унутрашње питање држава.
Јапанска страна мора бити свесна да могуће укидање члана девет не може проћи без спољнополитичких последица, упозорила је дипломата. Како је подсетила, он предвиђа одустајање од „рата као сувереног права нације, као и претње или употребе Оружаних снага као средства за решавање међународних спорова“.
„Одступање Јапана од мирног развоја који су промовисале претходне генерације јапанских политичара неизбежно ће покренути нове безбедносне изазове, довешће до повећања напетости у азијско-тихоокеанском региону и подстаћи ће нову фазу у трци у наоружању“, констатовала је Воробјова, додајући да коначан избор мора да донесе јапански народ на референдуму, до којег је дуг пут.
Москва не намерава да иницира обнављање политичких контаката са Јапаном у тренутној ситуацији, поручила је Воробјова.
С тим у вези, навела је да атмосфера односа са Јапаном наставља да се погоршава, подећајући да је Токио у марту усвојио 22. пакет санкција.
Погледајте и: