„У Србији најмање 15.000 људи годишње умире као последица употребе дувана“, наводи „Батут“ и оцењује да је епидемија дувана једна од највећих претњи по јавно здравље с којом се свет икада суочио, од које умире више од осам милиона људи широм света, од тога 1,3 непушача због изложености дуванском диму.
„Батут“ прецизира да подаци из „Истраживања понашања у вези са здрављем деце школског узраста у Србији 2022. године“, наводе да је тих 19,7 одсто пробало електронске цигарете, при чему, додају, коришћење електронских цигарета и снуса расте са узрастом.
Истраживање из децембра о употреби дуванских и сродних производа међу одраслима показало је да 37,9 одсто људи од 18 до 64 године повремено или свакодневно пуши.
Такође, 85 одсто становника навело је да је изложено дуванском диму у угоститељским објектима, а 43 одсто и на радном месту.
„Истовремено скоро четвртина анкетираних наводи да је изложено аеросолима електронских цигарета, а трећина наглашава да им то смета“, наведено је на сајту „Батута“ уз оцену да пушење није дозвољено у мање од петине домаћинстава.
Подсећају да кампања поводом Светског дана без дувана има за циљ да информише јавност о последицама дувана, праксама дуванских компанија и о активностима Светске здравствене организације на сузбијању епидемије дувана, како би људи широм света могли да живе у здравијем окружењу и како би се заштитиле генерације.
Наводе да у свету 1,3 милијарде људи спада у кориснике дувана при чему их 80 одсто живи у земљама са ниским и средњим приходима, где је терет оболевања и умирања као последица дувана највећи.
„Употреба дувана додатно доприноси сиромаштву обзиром да се део кућног буџета уместо на храну и друге основне потребе троши на куповину дувана“, подсећају из „Батута“ и додају да је тема овогодишњег Светског дана без дувана „Заштитимо децу од утицаја дуванске индустрије“.
Производи као што су електронске цигарете и никотинске кесице и/или снус постају све популарнији међу младима. Процењује се да је 12,5 одсто адолесцената у европском региону користило е-цигарете 2022. године у поређењу са два одсто одраслих. У неким земљама региона, стопе употребе е-цигарета међу школском децом су 2-3 пута веће од стопа пушења цигарета.
Погледајте и: