„Пчеле умиру од употребе хербицида и пестицида и од киселих киша. Највећи проблем је што су матице почеле да се ретко рађају. Сама матица излети из кошнице само да би се парила са трутовима, остало време је хране пчеле, које могу донети нектар отрован пестицидима и хербицидима и матица умире – рађање пчела стаје, а нова матица се не рађа“, објснио је у Спутњик водећи стручњак радне групе „Фуднет НТИ“ Михаил Чарни.
Како је објаснио, сва предузећа и пољопривредна земљишта морају да упозоре пчеларе да прскају како би пчеле биле затворене на дан-два и не би излетеле из кошница. Такође, према његовим речима, крше се дозе приликом обраде њива, сама обрада се врши пре киша, а не после и заједно са штеточинама умиру и пчеле.
Према речима независног стручњака Леонида Хазанова, пад броја пчела се заиста дешава, а примећен је још пре 15 година.
„Смањење популације пчела на планети због масовне сече шума, употребе отровних пестицида, загађења ваздуха и других разлога, у принципу, може довести до озбиљних губитака за глобалну економију“, истакао је он.
Рад ових инсеката је уско повезан са екосистемом планете: они не опрашују само дивље, већ и пољопривредне биљке и за њих нема алтернативе, објаснио је стручњак.
Он је додао да један рој пчела у једном дану може да опраши до 2 милиона цветова и да то не може да учини ниједна машина, а камоли човек.
„Да би се попунила популација пчела, неопходно је спровести низ мера, од њиховог узгоја до смањења употребе хемијских пестицида“, додао је Хазанов.
Лидер Комунистичке партије Русије Генадиј Зјуганов рекао је у уторак да је помор пчела највећа катастрофа на свету и да је половина пчела на јужној Земљиној хемисфери већ умрла.
Погледајте и: