„Прво је био скептичан, одбијајући, на пример, да шаље немачке тенкове у Украјину. Онда је попустио под притиском САД и сада му то пребацују чак и они који су били зачуђени када Шолц није нудио помоћ Кијеву“, наводи се у чланку.
Како се наводи, многима се није допало што се лидер највеће економије у Европи тако лако предаје под притиском.
Недавно је посланик Бундестага Сара Вагенкнехт рекла да немачки канцелар представља опасност по безбедност Немачке због одлуке да дозволи Кијеву да немачким оружјем гађа територију Русије.
Председник Русије Владимир Путин упозорио је земље НАТО да треба да буду свесне са чиме се играју када говоре о плановима да дозволе Украјини да изводе ударе унутар руске територије оружјем које је Кијев добио од Запада.
Подсетимо, представник Стејт департмента је ових дана рекао да је амерички председник Џозеф Бајден дозволио Кијеву да користи америчко оружје за ударе на циљеве на руској територији која се граничи са Харковском облашћу.
„Вол стрит џорнал“ је, позивајући се на америчке званичнике, објавио да су САД дале Украјини дозволу да за нападе на територији Русије користе вишецевне бацаче ракета „хајмарс“, ракетне системе GMLRS и артиљерију.
Забрана и даље важи за ракете „атакамс“.
Потом се огласио и државни секретар Ентони Блинкен који није искључио могућност да ће украјински удари америчким оружјем ићи све више у дубину руске територије. Он је рекао и да ће Запад наставити да коригује стратегију по питању Украјине.
Убрзо затим огласили су се и Норвешка и Финска које су такође Украјини дале зелено светло да гађају мете на територији Русије рекавши да је то у складу са правом Кијева на одбрану.
Претходно је и Велика Британија саопштила да је дозволила Украјини да користи ракете „сторм шедоу“ за нападе на објекте на територији Русије.
Међутим, према тврдњама генералног секретара НАТО Јенса Столтенберга, Лондон заправо никада и није ограничавао Кијев када је реч о начину употребе тих ракета.
Погледајте и: