Према саопштењу Министарства, очекује се да ће он бити опремљен лансером још већег домета.
У саопштењу руског ресора наглашава се да војници који управљају системом испуњавају борбене задатке даноноћно, уништавајући упоришта и командне пунктове, војну технику и друге важне циљеве. Посада система координате циљева добија од ваздушне извиђачке групе.
„Главну опасност по посаду ТОС представљају непријатељски ФПВ-дронови“, испричао је стрелац ватрене подршке са позивним именом „Устав“.
Како би се избегли напади противничких дронова, лансер покривају друге врсте оружја, а након дејствовања по непријатељским положајима, војници оперативно сакривају ТОС у шуми, наводи се у извештају МО.
ТОС-2 је први пут представљен широкој публици на Паради победе у Москви јуна 2020. године. На пројектовању „тосочке“ радили су током 2016-2018. године стручњаци тулског НПО „Сплав А.Н. Ганичев“. „Тосочка“ је произведена у пермском предузећу „Мотовилихинске фабрике“.
„Тосочка“ је наставак линије совјетских и руских тешких ракетних система ТОС-1 („Буратино“) и ТОС-1А („Солнцепек“).
За разлику од претходника који су били направљени на гусеничној бази, ТОС-2 је уграђен на троосовинску шасију точкова 6х6 возила „Урал-63706“ са оклопном кабином. Ово решење је повећало ниво манварске способности и брзину кретања лансера.
Погледајте и: