„Руски фонд је забележио циљану, координисану кампању против вакцинације у Русији, укључујући и преко различитих канала дезинформација, међу којима су лажни налози, анонимни извори и ангажовани стручњаци. Ови покушаји били су директно усмерени против становништва наше земље, јер су представљали позив на одбијање вакцинације, а оцрњивањем вакцине ‘Спутњик’ отежавали су њену промоцију на инострана тржишта, ускраћујући на тај начин приступ вакцини земљама којима је потребна и њиховим грађанима“, истиче се у саопштењу.
Према подацима фонда, информациони напади на међународним тржиштима укључивали су лажне тврдње британског Центра за сајбер-безбедност да су хакери повезани са Русијом покушали да украду податке из САД, Велике Британије и Канаде о развоју вакцине против вируса корона. Осим тога, Министарство здравља САД отворено је у свом извештају написало како је убеђивао Бразил да не користи вакцину „Спутњик“.
„Од почетка регистрације вакцине ‘Спутњик Ве’, приметили смо циљану кампању за подривање поверења у достигнућа руских научника – укупно смо забележили више од 300 информационих напада на вакцине породице ‘Спутњик’“, рекао је директор фонда Кирил Дмитријев.
Фонд је покренуо више од 50 истраживања и научних публикација о породици вакцина „Спутњик“.
„Руски фонд за директне инвестиције позива на стварање поузданих механизама за сузбијање информационих напада непријатељских држава, укључујући и у здравственом сектору“, закључио је Дмитријев.
Ројтерс је 14. јуна први пут потврдио информациони напад америчког Министарства одбране на вакцине из Русије и Кине током пандемије вируса корона, објавивши материјал о тајној кампањи коју је спровело америчко Министарство одбране за дискредитовање вакцинације у бројним земљама. Како наводи агенција, стручњаци Пентагона су преко стотина лажних налога на друштвеним мрежама ширили лажне информације о неамеричким вакцинама, покушавајући да их дискредитују и оцрне.
Погледајте и: