„Данас је објављено да ће ЕУ искористити укупно 1,4 милијарде евра из Европског мировног фонда за финансирање испорука оружја Украјини, упркос чињеници да се Мађарска са тим не слаже. Притом је, у потпуности кршећи правила ЕУ, Мађарска једноставно искључена из доношења одлуке“, рекао је Сијарто мађарским новинарима након састанка министара спољних послова ЕУ у Луксембургу.
Према његовим речима, то је део прихода од замрзнуте руске имовине, које је ЕУ одлучила да пошаље Украјини, без обзира на гласачко право Мађарске, која је раније на другом састанку била уздржана од гласања о том питању.
„Ово је јасна црвена линија, никада раније се није догодило тако бесрамно кршење општих правила ЕУ“, рекао је Сијарто, додајући да су они који најгласније бране владавину права и демократију били управо ти који су највише подржали искључење Будимпеште из фактора одлучивања.
Шеф мађарске дипломатије је напоменуо и да мађарски адвокати раде на адекватном одговору на понашање руководства ЕУ.
Искључивање земље-чланице из процеса доношења одлуке која захтева једногласност, под измишљеним изговором, могло би да постане опасан преседан у дугорочној перспективи за цео процес доношења одлука у ЕУ, нагласио је Сијарто.
Он је додао да Мађарска неће одобрити издвајање 6,5 милијарди евра из Европског мировног фонда за оружје Украјини док се не заустави дискриминација мађарских фирми.
Министар је напоменуо да је, према последњим вестима, у Украјини почео процес против мађарског фармацеутског концерна „Гедеон Рихтер“, као и да се саставља нови списак сличан „списку међународних спонзора рата“, на којем су се раније налазила и мађарска предузећа.
Према његовим речима, Мађарској је потребна гаранција да мађарске компаније неће поново бити на црној листи у будућности. Мађарске власти одавно су позвале делегацију украјинског Националног антикорупцијског бироа у Будимпешту на преговоре, али се Украјинци нису одазвали позиву, додао је он.
Шта кажу у Стејт департменту
Тему замрзнуте руске имовине прокоментарисао је и амерички Стејт департмент.
С тим у вези, помоћник државног секретара за европска и евроазијска питања Џејмс О'Брајен изјавио је да Вашингтон сматра да ће приходи од замрзнуте руске имовине омогућити Украјини да настави борбена дејства до 2025. године.
„Видели смо како су се земље Г7 сложиле да сакупе ресурсе неопходне за наставак ове борбе. Надамо се да ће та одлука ускоро бити потврђена. Она се састоји у томе да се приход од замрзнуте руске имовине користи за стварање кредитног механизма који ће Украјини омогућити да добије од 50 до 60 милијарди долара, а истовремено ће моћи да настави борбу до 2025. године“, рекао је амерички званичник на брифингу за новинаре.
Подсетимо, након саопштења министра спољних послова Белгије ХађеЛабиб да су земље ЕУ постигле коначан договор о коришћењу прихода од замрзнуте руске имовине, високи представник за спољну политику и безбедност ЕУ Жозеп Борељ обећао је да ће средства стићи већ следеће недеље. Како је рекао, одлука да се приходи од руске имовине користе за војну помоћ Кијеву могућа је без једногласне одлуке, што омогућује да се избегне мађарски вето.
Погледајте и: