Шеф ЦНСА Жанг Кеџјанг предао је посуду са узорцима и сертификат Дингу Чибијаоу, потпредседнику Кинеске академије наука (ЦАС), на свечаности у Пекингу.
Кинеска сонда Чанг’е-6 донела је 1.935,3 грама материјала са удаљене стране Месеца
© Tanjug / Xinhua via AP/ Jin Liwang
„Открили смо да су узорци које је донела сонда Чанг’е-6 били вискознији у односу на раније узорке, са све присуством грудвица. То су карактеристике које могу да се примете погледом“, рекао је Џе Пинг, заменик директора лунарних истраживања ЦНСА и портпарол мисије Чанг’е-6.
Након церемоније научници ће складиштити лунарне узорке, а онда ће испланирати и започети научна испитивања.
Кинеска сонда Чанг’е-6 донела је 1.935,3 грама материјала са удаљене стране Месеца
© Tanjug / Xinhua via AP/ Jin Liwang
Кинеска сонда је прва у историји која је узела узорке са такозване „тамне стране“ Месеца, која се тако назива не зато што је у тами, већ зато што је невидљива са Земље. То их чини јединственим јер могу да помогну у бољем схватању разлика између две лунарне стране.
Након церемоније Динг Чибијао предао је узорке Националној астрономској опсерваторији, делу ЦАС-а.
„Бринућемо о свим узорцима на најбољи могући начин, а потрудићемо се да буду безбедно отпечаћени, процесуирани и складиштени. Ово је извенредна прилика за стицање знања о раним развојним процесима на Месецу, али и о раној еволутивној историји Сунчевог система. Научни значај ових лунарних узорака је изузетан. Организоваћемо научнике да детаљно све проуче и да ни најмања количина не буде протраћена“, рекао је Лију Џифенг, директор опсерваторије.
Погледајте и: