„Све већа присутност дронова дубоко мења одбрамбену индустрију пошто нови играчи постају конкуренти етаблираним компанијама као што су 'Локид Мартин', 'Рајтеон' и 'БАЕ системс' које су доминирале у том сектору деценијама“, наводи се у чланку.
Како се истиче, за развој традиционалних програма наоружања потребне су године, а понекад и деценије. Са друге стране, дронови, чија је употреба нагло порасла током сукоба у Украјини, јефтини су, ефикасни и брзо се производе, што помаже да се „изједначе снаге у светској одбрамбеној индустрији између мањих играча и афирмисаних индустријских гиганата“, наводи се у чланку.
По речима директора америчке компаније „Аутерион“, која развија софтвер за украјинске беспилотне летелице, Лоренца Мејера, „циклус развоја и увођења нових технологија траје веома, веома кратко“.
Истовремено, генерални директор шведског концерна „Саб“ Михаел Јохансон истиче да догађаји у Украјини показују да је, „уместо развијања савршеног производа, што може потрајати годинама, важно да се брзо направи производ, тестира, модификује и поново тестира“. По његовим речима, брзина је од кључног значаја.
„Ако нас је Украјина нечему и научила, то је да морамо да делујемо брже“, рекао је раније шеф Стратешке команде Оружаних снага Велике Британије Џејмс Хокенхал.
Погледајте још: