Зато су демократе сада суочене са три лоше опције, од којих гледају како да се определе за најмање лошу, а прва је да и даље остану уз Бајдена, да стисну зубе и надају се најбољем, и да се фокусирају на нападе на Трампа, додаје Трифковић.
Три лоше опције за демократе
„Другим речима, опција је да уопште не дискутују о квалитетима самог председника, да се много не позивају на њега и његов четворогодишњи баланс успеха или неуспеха, већ да само и искључиво нападају Трампа као "осуђеног криминалца, лажова", као претњу 'нашој демократији', као човека који ће изазвати дубоке поделе које ће угрозити вођство Америке у слободном свету, који ће подривати јединство НАТО, који ће учинити услугу Путину тиме што ће довести у питање подршку Украјини итд. Међутим, та искључиво негативна кампања у условима крајње скептичности већине од преко 70 одсто Американаца у способност председника да уопште издржи следеће четири године, скоро је гарантовано да ће уродити неуспехом.“
Зато и расте притисак да се Џозеф Бајден одрекне кандидатуре и да то представи као велики патриотски потез и као своју услугу Америци, да он као пожртвовани јавни радник који је увек стављао на прво место интересе свог народа сада то чини из истих побуда, оцењује Трифковић.
Међутим, додаје Трифковић, то су глупости јер уколико се то и деси то би било само зато што су му донатори ускратили сваку подршку, као што је јуче учинио и познати холивудски глумац Џорџ Клуни.
„Друга лоша опција пред демократама је да председнички кандидат буде (потпредседница САД) Камала Харис која је била крајње лош водитељ сопствене кампање 2020. године и чији би наступ после Трампа и способност да убеди Американце у своју интелектуалну и темпераменталну дораслост председничком положају била под знаком питања. И онда имамо трећу, такође лошу опцију, а то је да нађу неког трећег кандидата при чему би и Камала Харис пружала отпор томе, и да све препусте конвенцији Демократске странке у августу. Али то би такође створило утисак подељености и унутрашњег нејединства што је јако лош утисак за бирачко тело свега три месеца пред изборе.“
Избори се одржавају првог уторка у новембру тако да чак и ако би имали неког трећег кандидата, нови тим не би имао довољно времена да артикулише своју поруку, а камоли да успостави добро фокусиран програм наступа, заснован на анализи разних сегмената бирачког тела, сматра Трифковић.
Октобарска изненађења – хоће ли Трамп завршити као Кенеди
У свему је најбитније шта ће се десити у пет савезних колебљивих држава – Пенсилванији, Мичигену, Висконсину, Џорџији и Аризони, јер чак и да потпуно сенилног Бајдена ставе на тикет и даље ће Њујорк и Калифорнија гласати за њега, истиче Трифковић.
„И у тих пет држава ће се заправо одлучити ко ће бити у Белој кући од јануара идуће године. Како сада стоје ствари, наравно све иде на руку Трампу али ја већ одавно говорим да ће америчка дубока држава све учинити да то спречи. Тако да можемо очекивати читав низ октобарских изненађења за неки марифетлук који би непосредно уочи новембарских избора требало да измени једначину. То би могла да буде нека судска одлука, јер као што смо видели из одлуке њујоршког суда прошлог месеца, тај потпуно политизовани судски апарат је сада тотално у функцији Демократске партије и перманентне државе.“
Могло би се десити и да у последњи час неком квазисудском одлуком Трамп буде спречен да се кандидује у кључним државама, не на федералном нивоу, или да му се деси нека незгода као што смо видели у случају Џона Ф. Кенедија, додаје Трифковић.
„Јер кад загусти, та дубока држава прибегава и радикалним средствима“, закључио је Трифковић.
Од Клунија, с љубављу
У међувремену, готово свакодневно из табора америчке Демократске странке и њој блиских медија попут Си-ен-ена стижу апели на председника САД Џозефа Бајдена да се повуче из председничке трке.
Између осталих, и познати холивудски глумац и присталица демократа Џорџ Клуни позвао је Бајдена да одустане од кандидатуре за реизбор. Клуни је навео да воли Бајдена, али је оценио да би Демократска странка изгубила председничку трку, као и сваку контролу у Конгресу с Бајденом као кандидатом.
„Ово није само моје мишљење. Ово је мишљење сваког сенатора и члана Конгреса и гувернера с којима сам разговарао насамо", истакао је Клуни који је био домаћин неколико скупова у Холивуду за прикупљање средстава, укључујући и скупове за Бајдена прошлог месеца.
Погледајте и: