„Аутономни региони могу да значе много за многе људе, али морате да разрадите те детаље“, рекао је Гренел за „Блумберг“.
По његовом мишљењу, на тај начин Украјина би могла да добије мир и сачува интегритет своје територије.
Гренел такође сматра да Украјину не треба примити у НАТО у скорије време, упркос захтевима Владимира Зеленског.
„Не би требало да примамо у клуб нове људе ако актуелни чланови клуба не плаћају свој део“, појаснио је он.
Наиме, бивши амерички лидер Доналд Трамп је раније рекао да је, када је био председник, упозорио савезнике НАТО-а да ће, ако не повећају војну потрошњу, дозволити Русији да „ради шта год жели“ са онима који не испуњавају своје финансијске обавезе према Алијанси. Према Трамповим речима, након тога су се „стотине милијарди долара слиле у буџет Алијансе“.
Гренел је приметио да Трамп „очигледно више брине о НАТО него било који други председник“.
„Веома ми је драго што имамо свет који не само да се не плаши Трампа, већ би желео да се он врати (на чело САД). Лидери НАТО-а би га желели назад“, тврди он.
Како наводи „Блумберг“, уколико Трамп поново дође на власт, Гренел би могао да добије високу позицију, на пример државног секретара.
Представница министарства спољних послова Русије Марија Захарова прокоментарисала је Гренелов план.
"Где си био, Рик, када су на столу пред међународном заједницом стајали Мински споразуми, чији циљ је управио био то? Када је Русија давала све од себе да се они остваре и позивала да се пронађе форма федерализације Украјине како би се очувала њена целовитост?", упитала је Марија Захарова.
Она је подсетила да је Гренел тада био амбасадор САД у Берлину, и да је позивао Немце да одустану од изградње гасовода "Северни ток", грубо се мешајући у унутрашњу политику Русије и Немачке.
"Сада су Немци без гаса и привреде, а Украјинци без земље и стабилне будућности", закључила је она.
Погледајте још: