ОИ 2024

Супер-Србија!

Светска кошаркашка федерација (ФИБА) је у анализи српског тима за Олимпијске игре истакла да Србија у Париз шаље „супертим“, али истиче да огроман притисак на екипу може да буде контрапродуктиван у жељи да се освоји олимпијска медаља.
Sputnik
"Пошто је пропустила место међу 12 тимова на Летњим олимпијским играма 2020(2021), Србија се вратила на велику сцену. Говорећи о повратницима, овог пута имају троструког НБА МВП-а Николу Јокића који ће им много помоћи. Јокић се вратио у тим, заједно са Василијем Мићићем, чиме су омогућили селектору Светиславу Пешићу да састави једну од најимпресивнијих постава икад, чак и по невероватно високим стандардима "земље кошарке". Србија ће у Паризу играти у групи Ц са Сједињеним Америчким Државама, Јужним Суданом и Порториком", истиче се на сајту ФИБА.
"Шта ако вам кажемо да су Срби стигли до финала Светског првенства 2023, а да су још јачи 2024? Идеја је постојала од почетка, већина тима долази из генерација рођених 1994. и 1995. године, што их чини доживотним саиграчима, још од дана у разним омладинским селекцијама. Сад су ту још два момка из тих генерација, јер се враћају Василије Мићић (1994) и Никола Јокић (1995). То значи да ће тренер Пешић имати луксуз да игра са Јокићем, Мицићем и Богданом Богдановићем заједно, удружујући њих тројицу по први пут од Светског првенства 2019", наставља се у тексту.
Истиче се да су њих тројица данас суперзвезде.
"Јокић је троструки МВП НБА лиге, Василије Мицић је двоструки шампион Евролиге и два пута МВП Фајнал-фора, док Богдановић увек постане суперхерој кад на грудима види исписано СРБИЈА. Звездана моћ је ту, а то није ни пола приче. Пешић воли да упарује своје Николе великане, стављајући Милутинова уз Јокића, док момци попут Алексе Аврамовића, Марка Гудурића и Огњена Добрића дају ветар у леђа кад год је потребно", истиче се даље.
Додаје се да у складу са српским начином размишљања о кошарци увек постоји пар момака који представљају следећу генерацију, спремних да преузму одговорност у будућности.
"Никола Јовић и Алексеј Покушевски су сада најмлађи, надајући се да би могли да буду на истом путу као и двојица младих из тима 2016. Та двојица су били Јокић и Богдановић. Испали су више него добро, сложили бисте се", подвлачи се у тексту ФИБА.
Следе затим питања која ФИБА јавно поставља.
"Да ли да причамо о Евробаскету 2022? Србија је тад играла изванредну кошарку са донекле сличним саставом, али без Богдана Богдановића, да би се потпуно распала у осмини финала против Италије. Да ли су ти духови сад "стављени у кревет"? Или је Србија само боља кад су очекивања нешто мања, као на пример на Светском првенству на прошле године?", питају се из ФИБА.
Затим се у анализи ФИБА истиче да је уживање гледати Србију кад игра кошарку "њеног бренда", кад нико није статичан, а лопта се креће брзо.
"Наравно, то је још очигледније кад игра Јокић, а чини се да је у одличној форми. Чак и бољи него на Евробаскету 2022, када је просечно бележио 21,7 поена, 10,0 скокова, 4,3 асистенције и 1,8 украдених лопти за само 25 минута по утакмици. Са троструким НБА МВП-ом на листи, наравно да постоји нада да би Срби могли да освоје још једну олимпијску медаљу. Све то, а о одбрани нисмо ни почели да причамо. Притисак који Србија врши на противничке бекове је неподношљив", додаје се у тексту.
На крају се прича о притиску јер су очекивања навијача огромна.
"Притисак понекад постаје превелик за Србију. Били су једни од фаворита за освајање Светског првенства 2019. године, а завршили су као пети. Они су очигледно били фаворити на домаћем терена за победу Олимпијском квалификационом турниру 2020, а изгубили су од Италије у финалу и нису играли у Токију. Они су вероватно били најдубљи тим ФИБА Евробаскета 2022, а нису се пласирали у четвртфинале. Страх је да кад год постоје велика очекивања, она вам сломе срце", закључује се у тексту уз додатак о последњим учинцима Србије на великим такмичењима.
Учинак Србије на последњих 10 великих такмичења: СП 2023: сребро; ЕП 2022: девето место; ОИ 2021: није се квалификовала; СП 2019: пето место; ЕП 2017: сребро, ОИ 2016: сребро; ЕП 2015: четврто место; СП 2014: сребро; ЕП 2013: седмо место; ОИ 2012: није се квалификовала.
ОИ 2024
Пешић има један циљ за два велика теста
Коментар