ЕКОНОМИЈА

Хрватска планира да подстанарима плаћа део станарине

Влада Хрватске ради на новој стамбеној политици која је нужна јер познато је да просечна породица тешко може да приушти некретнину, а с друге стране стотине хиљада станова и кућа зјапе празне.
Sputnik
Да би се те некретнине изнајмиле Хрватска наиме планира да као једну од мера уведе подстицаје тако да подстанарима управо држава плаћа део станарине. Министарство још не открива детаље, а ево што о тој идеји кажу агенти за некретнине, аналитичари и остали стручњаци.
С једне стране не може се пронаћи стан, а с друге стотине хиљаде стамбених јединица у Хрватској зјапи празно. Држава жели да их активира, а једна од мера би била да држава плаћа део најамнине, односно разлику између приуштиве и тржишне цене, преноси Пословни дневник.
„Ми морамо разумети ко су ти власници који би добили такву врсту субвенције. Наравно, услов је да ти власници такве станове ставе у промет по цени коју ће држава дефинисати да је приуштива. Које су то приуштиве цене? Ко има право на такву врсту најма? Исто тако, какви су ти станови, ко ће погледати јесу ти станови квалитетни или нису“, истиче агент за некретнине Мартина Матаић Шкугор.
Шта је то приуштива, а што тржишна цена пита и аналитичарка Colliers-a Анита Грбавац и упозорава на могући контраефекaт.
„Што се тиче субвенционисања закупнине, бојим се да би то имало исти ефекат као и АПН, где су цене некретнина порасле и што се на крају показало као не баш успешна мера. Бојим се да би субвенционисање најма могло да проузрокује тај контраефект да цене најма порасту“, појаснила је.
Власник агенције за некретнине Филип Бркан не мисли тако.
„Мислим да врста субвенције у којој обогаћујемо понуду на тржишту не може имати утицај на повишење цена најма јер ми с тим стављањем више некретнина на тржиште, утичемо на већу понуду. Кад имамо већу понуду значи да можемо задовољити и одређену потражњу“, рекао је Бркан.
Погледајте и:
Коментар