Научници су први пут описали космички ураган 2021: била је то аурора у облику циклона, која се сатима ковитлала у близини Земљиног северног магнетног пола и избацивала електроне, а не воду, у горњу атмосферу.
Ново истраживање открива да се паралелни космички урагани ковитлају и у близини јужног магнетног пола.
Анализа сателитских података сакупљених од 2005. до 2016. идентификовала је 259 космичких урагана у јоносфери јужне хемисфере, кажу физичар Шенг Лу са кинеског Шандунг универзитета и колеге, пише Science News.
То је око 23 догађаја годишње у просеку, што је слично раније процењеном броју за северну хемисферу. Идентификоване су и друге симетрије. На пример, космички урагани у обе хемисфере имају тенденцију да се дешавају током летњих месеци.
Истраживачи сматрају да се те олује последице промена у Земљином магнетном пољу изазваних соларним ветром. Ова навала наелектрисаних честица од Сунца прекида линије магнетног поља. Кад се те линије поново споје, усковитлају јонизовани гас у јоносфери, потискујући токове електричне струје нагоре.
Токови се затим савијају и почињу да се врте, остављајући „око“ у центру. Тај процес је сличан уздизању топлог, влажног ваздуха у центру тропског циклона.
Погледајте и: