Резултати истраживања објављени су у часопису „Џурнал оф медицинал хемистри“.
На стварању лека радио је тим специјалиста са Сибирског државног медицинског универзитета, Томског државног универзитета и Томског националног истраживачког медицинског центра Руске академије наука.
„Микро РНК, чија комбинација чини основу лека, утичу на гене који 'активирају' ћелије рака“, објаснила је једна од аутора истраживања, професор одељења за патофизиологију Сибирског државног медицинског универзитета Елена Удут.
Према речима истраживача, формирање метастаза је водећи узрок смрти од рака, а сви тренутно доступни лекови су усмерени на лечење само примарног тумора и нису способни да се боре против метастаза.
Како се малигна својства тумора повећавају услед његовог развоја и промена, најприлагођенији „клон” преживљава и због тога је хемотерапија ефикасна само у првим фазама лечења, али није у стању да уништи даље „трансформације“ туморских ћелија, кажу стручњаци.
Истраживачи планирају да развију готов облик дозе и да започну клиничка испитивања.
Према речима стручњака, доступност препарата на тржишту ће трајати дуго чак и под повољним условима, јер ће испитивања током којих ће научници проценити ефекат лека на развој метастаза трајати најмање пет до шест година.
Погледајте и: