„Да бисте куповали нафту или гас из различитих извора, неопходне су цеви, развијена инфраструктура. Ако она не постоји и нико не помаже да се развије, онда нећемо моћи да искористимо слободу коју нам пружа диверзификација испорука. У сваком случају, инфраструктура одређује са ким можемо да сарађујемо и одакле можемо да купујемо нафту и гас. Нафтовод из Русије преко Украјине нас у потпуности снабдева јер не постоји алтернативна рута“, рекао је Сијарто на енергетском форуму у Букурешту.
Он је подсетио да су се пре две године Мађарска и Словачка обратиле Европској комисији како би она убедила Хрватску да повећа капацитет нафтовода, али је Загреб на крају „пет пута повећао таксу за транзит“, а капацитет је остао исти.
Сијарто је такође напоменуо и да је Европска унија одбила да спонзорише проширење гасоводне инфраструктуре на Балкану како би се диверзификовали извори куповине гаса, тврдећи да ће се од тог енергента одустати у наредним деценијама.
Мађарски министар је раније саопштио да је прекинута испорука нафте руске компаније „Лукоил“ преко јужног крака нафтовода „Дружба“ преко Украјине. Министарство привреде Словачке такође је потврдило да је земља престала да добија нафту од „Лукоила“ јер је Украјина обуставила транзит преко своје територије. Како се наводи, разлог је то што је Кијев уврстио компанију „Лукоил“ на санкциони списак.
Представник Европске комисије Олоф Гил рекао је да је ЕК у тесном контакту са властима Мађарске и Словачке и да је спремна да им пружи подршку „у потрази решења заједно са Украјином“.
Нафтовод „Дружба“ један је од најдужих система за испоруку нафте на свету и дугачак је чак 4.000 километара. Простире се од Татарстана преко Русије да би се после разгранао у два крака – северни који води преко Белорусије до Пољске и Немачке и јужни којим се преко Украјине нафта испоручује до Словачке, Чешке и Мађарске.
Укупна дужина нафтовода „Дружба 1“ и „Дружба 2“ је 8,9 хиљада километара.
Погледајте још: