„Украјина уцењује две земље – Мађарску и Словачку, које се континуирано залажу за прекид ватре и почетак мировних преговора“, рекао је Гујаш на брифингу у Влади.
Према његовим речима, питање транзита нафте из Русије преко украјинске територије треба решити до септембра, иначе Мађарској прети дефицит горива.
Он је истакао да Украјина увози из Мађарске струју, гас и гасно уље, али да Будимпешта не жели да уцењује Кијев као одговор на обуставу транзита нафте и придржава се споразума.
„Али, апсолутно им неће проћи то уцењивање. Обратили смо се комисији како би она испунила улогу посредника у споразумима. Ако то не буде дало резултате, треба мислити о другим корацима“, нагласио је Гујаш.
Према његовим речима, мађарска Влада проучава да ли Украјина обуставом транзита нафте преко њене територије крши прописе Светске трговинске организације и Енергетску повељу Европске уније.
Истовремено, Гујаш је прецизирао да је обустава транзита нафте преко „Дружбе“ противречна споразуму са ЕУ од лета 2022. године, према ком је Мађарска добила изузеће из санкција на испоруке нафте из Русије.
Могућ арбитражни поступак због обуставе транзита нафте
Мађарски министар за питања ЕУ Јанош Бока изјавио је да Споразум о придруживању Украјине и ЕУ предвиђа могућност арбитражног суда поводом ситуације са обуставом транзита нафте преко украјинске територије, као и контрамера према резултатима судског поступка.
Министар је подсетио да, пошто ситуација захтева хитне мере, земље чланице имају право на хитне консултације са Европском комисијом у току три дана.
Раније је министар спољних послова Петер Сијарто објавио о прекиду испорука нафте „Лукоила“ преко Украјине нафтоводом „Дружба“. Министарство економије Словачке такође је потврдило да је република престала да добија нафту од „Лукоила“ због обуставе Украјине транзита црног злата преко њене територије. У Министарству су истакли да је разлог то што је компанија „Лукоил“ на санкционом списку Украјине.
Претходно, министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто изјавио је да не постоји алтернатива нафтоводу „Дружба“ за испоруке нафте из Русије у Мађарску, те да развој потенцијалних нових рута испорука из других земаља саботира сама ЕУ.
Представник Европске комисије Олоф Гил рекао је да је ЕК у тесном контакту са властима Мађарске и Словачке и да је спремна да им пружи подршку „у потрази решења заједно са Украјином“.
Нафтовод „Дружба“ један је од најдужих система за испоруку нафте на свету и дугачак је чак 4.000 километара. Простире се од Татарстана преко Русије да би се после разгранао у два крака – северни који води преко Белорусије до Пољске и Немачке и јужни којим се преко Украјине нафта испоручује до Словачке, Чешке и Мађарске.
Укупна дужина нафтовода „Дружба 1“ и „Дружба 2“ је 8,9 хиљада километара.
Погледајте и: