СРБИЈА

Србија не „ратује“ са Албанцима, већ са НАТО

То што у северном делу Косовске Митровице, у близини моста на Ибру који албанске власти желе да пусте у промет, Албанци префарбавају српске заставе и што хапсе људе без разлога и основа класичан је терор, али не Албанаца. Само се на први поглед ради о терору приштинских власти, док је заправо реч о директивама и насиљу које стиже из Вашингтона.
Sputnik
Овако аутор и некадашњи уредник научно-филозофске емисије „Гозба“ на Радио Београду 2 Александар Лукић коментарише најновије насилничке испаде приштинских власти према косовско-метохијским Србима, објашњавајући да иза њих стоји много моћнији играч.
Делује као да је све то свеобухватна операција која се спроводи са циљем да се заокружи та такозвана косовска независност и државност. Да би се то остварило треба уклонити све што има везе са државом Србијом на северу Косова и Метохије. Све српско се протерује, а крајњи циљ би био и да се сам народ протера са севера Косова и Метохије, каже Лукић за Спутњик.
У свим својим насилничким и противзаконитим акцијама, каже он, Албанци иду мало по мало, остварујући део по део свог плана и читава игра између Вашингтона и приштинских власти провидна је. Вашингтону је стало да се прича о Косову заврши и да добију заокружену државу без сметњи на северу Косова и Метохије.
Кордон ,,мировњака" из НАТО мисије КФОР испред општине Звечан.

Везане руке

Оно што би требало урадити, каже Лукић, јесте да се на сваки могући начин делује да би се заокруживање косовске приче спречило, а начини остваривања те замисли су тренутно врло ограничени са наше стране. Последице са којима бисмо се суочили биле би прави и прецизан показатељ тога против кога се Срби заправо боре.
Уколико бисмо интервенисали војно или полицијски, имали бисмо сукоб са НАТО. То је прави показатељ. Према једином важећем међународном документу, то је територија Републике Србије и уколико би се десила наша интервенција на нашој територији, ми не бисмо имали сукоб са приштинским властима и њиховим полицијско-војним снагама, него бисмо имали сукоб са НАТО.
То само говори о давно познатој чињеници да заправо НАТО стоји иза свега и да подржава све шта се ради Србима на Косову. Да не подржава, наставља Лукић, они то или не би дозволили, а зна се да имају могућности да спрече такве ствари, или не би интервенисали уколико би наша војска одлучила да узме ствари у своје руке.
Леци „Не у НАТО“ осваули у Источном Сарајеву

Стрпљен спашен

Потпуно је јасно, подвлачи Лукић, да иза овога стоји Запад, конкретно Вашингтон. Он верује да треба сачекати америчке новембарске изборе и до тада да не наседати на провокације. Након новембарских избора у којима се Лукић нада смени америчке администрације, питање Косова и Метохије би се могло узети у разматрање, наравно, у оквирима који су задати међународно-правним уговорима, односно резолуцијом 1244 и Бриселским споразумом.
Тренутно могу да буду само та два документа важећа и меродавна за било какве даље разговоре. То је оно шта само ми потписали и иза чега стоји и тај Запад. Ми смо сад тренутно у том смислу врло ограничени, зато што имамо потенцијални сукоб са НАТО и ово су провокације које теже тај сукоб да изазову.
Мора се некако наћи други начин деловања, пре свега дипломатски, како би се нешто попут такве ситуације спречило, али треба сачекати и изборе у Америци, па на основу њих видети шта даље радити, закључује Лукић.
Погледајте и:
Коментар