Јер страх од нуклеарне катастрофе после несреће у НЕ „Чернобиљ”, веома успешно се храни не само информацијама већ и дезинформацијама које сваком згодном приликом лансирају теоретичари завере, као и противници нуклеарне енергије.
Гост у данашњој емисији „Енергија Спутњика”, др Ђорђе Лазаревић, виши научни сарадник на Електротехничком институту „Никола Тесла“, истиче да је од катастрофе у Чернобиљу сигурност у нуклеарним електранама повећана, како не би дошло до радиоактивног зрачења.
Саговорника „Енергије Спутњика” питамо где су нове генерације нуклеарки по питању сигурности у односу на НЕ „Чернобиљ”, како се складишти ислужено нуклеарно гориво и спречавају злоупотребе.
Нуклеарна енергија је, иначе, када се схватило да обновљиви извори енергије (ОИЕ) не могу задовољити све веће апетите људске цивилизације за електричном енергијом добила префикс „зелена”. И, дата јој је веома битна улога у зеленој енергетској транзицији.
Да без нуклеарне електране нећемо моћи да испунимо преузете обавезе одустајања од фосилних горива схватило се и у Србији. За реализацију оваквог пројекта неопходно је укидање мораторијума. Отпочела је и својеврсна јавна расправа о томе, а један од главних задатака оних који буду објашњавали зашто сутра треба да градимо нуклеарну електрану биће елиминација страха од нуклеарки. Јер, као што је познато, Србија је окружена нуклеарним електранама у Бугарској, Румунији, Мађарској и Словенији.
О емисији „Енергија Спутњика“
„Енергија Спутњика“ је емисија портала и радија Спутњик коју води Јелица Путниковић, стручњак за енергетику.
Теме су махом везане за енергетику и економију, локалног и глобалног карактера, а гости су стручњаци у својим пољима. Емитује се сваког уторка у 21.00.