Џалали је на Каспијском форуму који се одржава у Астрахану рекао да су земље учеснице пројекта прошле године почеле са траспортом различитог терета тим краком у обиму од 650.000 тона, док се ове године очекује да он порасте до два милиона.
Подсетимо, реч је о мултимодалној рути од Санкт Петербурга до луке Мумај у Индији у дужини од 7.200 километара.
Сада се ради на реализацији пројекта изградње деонице пруге Рашт-Астара, последње железничке деонице међународног транспортног коридора „Север-Југ“.
Коридор је алтернатива морском путу који повезује Европу, земље Персијског залива и Индијског океана кроз Суецки канал. Постоје три руте међународног транспортног коридора: транскаспијска (железнице и луке), западна и источна (копнена).
Међувладин споразум о стварању мултимодалног транспортног коридора „Север-југ“ су потписале Русија, Индија и Иран 2000. године, а касније је број учесника проширен на 14.
Коридор имати регионални, али и глобални значај. Када буде у потпуности реализован, Русију ће тај пројекат претворити у највећи логистички и инфраструктурни центар Евроазије, што отвора нова тржишта и нове могућности за пословање.
До 2030. године Русија планира да уложи до 280 милијарди рубаља (3,5 милијарде долара) инвестиција у развој транспортне инфраструктуре правца "Север-Југ".
Иран жели руски гас
Иран је заинтересован да сарађује са Русијом и да спроведе руски гас на својој територији, рекао је ирански амбасадор.
"Веома смо заинтересовани за сарадњу са Русијом. Спремни смо да спроведемо руски гас преко територије Ирана", рекао је он.
Подсетимо, председник Русије Владимир Путин рекао је у октобру прошле године на Руској енергетској недељи да Иран разматра могућност куповине руског гаса. Он је, такође, истакао да је Русија већ пронашла алтернативе за европско тржиште гаса.
Погледајте и: