Како је рекао, Србији је поручено да ће са њом ЕУ обновити преговоре и да је види као део своје европске породице али да је првенствено неопходно да призна косово и да подржи антируске санкције.
„Такво је то демократско удружење које је створено у интересу друштвено-економског развоја Европе и благостања њених народа које се претворило у својеврсни продужетак САД, а однедавно и НАТО“, истакао је Лавров.
Говорећи конкретно о Турској, руски шеф дипломатије је рекао да НАТО ћути, иако је поменуто да је наводно чланство у БРИКС-у неспојиво са чланством у Алијанси.
Међутим, много гласнији је, према речима Лаврова, био представник Европске комисије који је рекао да би Турска требало да схвати да чланство у ЕУ није спојиво са чланством у БРИКС, већ да сви кандидати за ЕУ треба да се придруже јединственој спољној политици и политици безбедности.
„То је отворена наредба да уколико Турска жели да постане чланица ЕУ, она мора да се придружи антируским санкцијама. Исто то говоре и Србију“, закључио је Лавров.