СВЕТ

Серија експлозија пејџера које користи Хезболах, 12 мртвих и 4.000 рањених /видео/

Хезболах је данас саопштио да је број погинулих у експлозији пејџера у јужном Либану порастао на 12 након што су још три оперативца тог либанског покрета подлегла задобијеним повредама.
Sputnik
Министарство здравља Либана саопштило је синоћ да је око 4.000 особа је рањено у експлозијима пејџера које припадници Хезболаха користе за комуникацију.
Додаје се да се 200 повређених особа налази у критичном стању.
Неименовани званичник Хезболаха, рекао је да је детонација пејџера највећи пробој безбедности која се десила групи у скоро годину дана сукоба са Израелом.
Ројтерс јавља да сувозила хитне помоћи виђена у јужним предграђима Бејрута, док је у околини владала паника.
Мештани су рекли да се последња експлозија догодила 30 минута након прве.
Безбедносни извор је за Ројтерс додао да су уређаји експлодирали и на југу Либана.
Либанске власти оквалификовале су експлозије пејџера као израелску агресију, саопштило је Министарство информиања.
Хезболах је такође окривио Израел за експлозије и поручио да ће та земља добити ''праведну казну'.
Израелска војска није коментарисала инцидент.
Операција детонације пејџера у Либану одобрена је на састанку израелског премијера Бенјамина Нетанијахуа са члановима кабинета и шефовима служби безбедности, пренео је „Аксиос“.
Сједињене Државе невају везе са детонацијом пејџера у Либану и нису раније биле обавештене да ће се тако нешто догодити, рекао је шеф прес службе Стејт департмента Метју Милер.

Зашто је Хезболах користио пејџере

Пејџере који су данас експлодирали у Либану највероватније су набавили припадници Хезболаха након што је један од лидера групе у фебруару наредио да чланови групе престану да користе мобилне телефоне, уз упозорење да телефоне прати израелска обавештајна служба.
Неименовани званичник Хезболаха рекао је за АП да су пејџери који су експлодирали били нови, али није навео колико дуго су били у употреби.
АП наводи да стручњаци сматрају да експлозије пејџера указују на софистицирану, дуго планирану операцију, која је вероватно изведена инфилтрацијом у ланац снабдевања и пуњењем пејџера експлозивом пре него што су увезени у Либан.
Погледајте и:
Коментар