Министарство у саопштењу истиче да су у времену када насртаји на основна људска права и животе припадника српског народа на Косову и Метохији представљају сурову и трагичну свакодневницу, напади на културну баштину, и сами по себи ужасни, и порука застрашивања и прогона упућену читавом српском народу, да за њега нема места на сопственим вековним огњиштима, у лажној држави Косово.
„Док се овакви и слични догађаји континуирано понављају и одвијају у годинама и деценијама мрака, несигурности и етничког прогона Срба и свега што је српско, по правилу некажњено, на Косову и Метохији, вајни 'министар културе' такозване државе прикључује се хајци на Србију оптужујући је да она угрожава сопствено културно наслеђе на Косову и Метохији“, наглашава Министарство културе.
Истиче се да сама та оптужба представља најобичнију фарсу у покушају да се прикрије злочин и одговорност за вишедеценијско рушење, паљење, отимање и фалсификовање српског културног и верског наслеђа.
Истовремено, Приштина на овај начин покушава да створи привид бриге о култури и наслеђу које жели да присвоји, макар у делу који није претходно уништен и затрт, као и привид постојања институција у јужној српској покрајини, наведено је у саопштењу.
Епархија рашко-призренска СПЦ претходно је саопштила да уништавање икона и видљива оштећења од метака на том свештеном простору, који су, Црквишту у Међугори, који су, како је јављено од стране мештана, откривени на празник Рођења Пресвете Богородице, шаљу нескривену поруку непријатељства, додатно потврђујући осећање да српски народ, који је вековима живео на КиМ, није добродошао.