„То зависи од председника Путина. Све док Путин не промени свој став и приступ, неће бити наставка преговора о Споразуму о стратешком офанзивном наоружању“, рекао је Кирби, одговарајући на питање новинара Спутњика на маргинама Генералне скупштине УН у Њујорку.
Како је додао, САД и даље сматрају Споразум о стратешком офанзивном наоружању важним споразумом.
Међутим, по речима Кирбија, Бајденова администрација сматра да руски лидер није заинтересован за обнављање тих преговора.
Он је додао да је Вашингтон јасно пренео Москви свој став у вези спремности да обнове преговоре по питању Споразума о стратешком офанзивном наоружању.
Шеф Комитета руске Думе за одбрану Андреј Картаполов након тога је казао да је Русија спремна да развија односе и настави дијалог са САД о Споразуму о стратешком офанзивном наоружању, али под обострано прихватљивим условима.
„Могу да изјављују шта хоће, ми смо своје услове давно објавили“, истакао је он.
Председник Русије Владимир Путин изјавио је раније да би Москва могла да унесе измене у своју нуклеарну доктрину у светлу разматрања могућности снижавања прага за примену нуклеарног оружја. Према његовим речима, развијају се нуклеарне експлозивне направе ултрамале снаге, а у стручним круговима на Западу постоје идеје да би такво оружје могло да се користи и да у томе нема ничег посебно страшног.
Путин је 21. фебруара у обраћању Федералној скупштини објавио да Русија обуставља учешће у Споразуму о смањењу стратешког офанзивног наоружања, али да не излази из њега. Путин је истакао да нуклеарне арсенале немају само САД са којима је потписан споразум, него и земље НАТО-а попут Француске и Велике Британије.
Биро за контролу, верификацију и усклађеност америчког Стејт департмента, саопштио је да су Сједињене Америчке Државе од 1. јуна престале да предају информације Русији о статусу и локацији свог стратешког наоружања које потпада под Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања (СТАРТ).
СТАРТ је једини руско-амерички режим контроле нуклеарног наоружања који истиче 2026. године. Москва и Вашингтон су почели да договарају параметре будућег споразума о ограничењу нуклеарног наоружања, али је дијалог прекинут након почетка специјалне војне операције у Украјини.
Погледајте још: