Иако је израелска војска нагласила да ће у својим бомбашким нападима на Либан ударати на тачно одређене зграде у густо насељеним јужним предграђима, наводећи да их наоружана група Хезболах користи као упориште, Спутњиков саговорник говори да је стање на терену другачије.
Бомбе падају свуда. Јуче су падале по центру Бејрута, на месту где се скупља много народа. У Либану свакако живи много људи који су сиромашни и који немају где другде да иду. Гађају нас моћним пројектилима, а експлозије су снажне. То не треба да чуди, пошто Израелци уживају подршку САД и њихових војних компанија, каже Мокдад, активиста Савеза демократске омладине Либана.
Напад на Либан
© Tanjug / АП/Hussein Malla
Нигде у Либану није безбедно
Склоништа су пуна, каже Мокдад, и народ нема више где да бежи. Људи спавају на улици, деца спавају по улицама и тротоарима без икакве простирке. У склоништима нема више места, а све школе и сличне установе већ су претворене у уточиште за избеглице.
На питање да ли има утисак да се гађају само оне четврти Бејрута где се претпоставља да се налазе припадници Хезболаха, Андреј понаваља да бомбе падају свуда.
Треба јасно разумети да је реч о агресорима и окупаторима који гађају где стигну. Није реч о томе где су припадници Хезболаха или где нису, гађа се по народу, либанском народу.
Либан, Бејрут
© Tanjug / АП/ Hassan Ammar
Стање у болницама је посебно тешко јер медицинско особље не успева да изађе на крај са бројем повређених. Андреј каже да је и пре овог најновијег напада у либанским болницама владала тешка ситуација. Он подсећа да у Либану криза траје још од 2019. године, али да је сад „десет пута горе“.
Ако се рат настави, ако још месец дана буде овако, фармацеутски сектор ће потпуно нестати. Криза ће бити катастрофална. И пре рата је било проблема с трговином, а сад је наравно у време рата још горе.
Рушевине у Бејруту
© AP Photo / Hassan Ammar
Свет (опет) ћути
Андреј тврди да ни мировне снаге Уједињених нација, које јесу присутне у Либану не помажу много.
УН већ годинама упозорава Израел. И шта се променило? Да ли су им увели неке санкције? Постоји више од 500 разних уговора УН у којима се износе оптужбе против Израела. И шта се десило?
Андреј је, иначе, са мајчине стране Рус, док је са очеве Либанац. Родио се у Москви и касније преселио у Либан. Има 35 година, по струци је економиста, а сада се укључио у хуманитарни рад, како истиче, покушава да помогне унесрећенима и рањенима.
Страхује за породицу: родитељи му живе на југу, а јуче су, каже он са стрепњом у гласу, бомбе падале четири километара од њихове куће.
Погледајте и: