РУСИЈА

Кремљ потврдио: Нема преговора са САД о стратешком офанзивном оружју

Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да би било неразумно преговарати са САД о новом споразуму о стратешком офанзивном наоружању (СТАРТ), претварајући се да се у свету ништа није променило.
Sputnik

„Морамо трезвено сагледати ову насталу ситуацију и узети у обзир све нове аспекте, градити преговарачки процес на тај начин. Имамо утисак да би инсистирање на оваквим преговорима (о СТАРТ), правећи се да се ништа није догодило, било у најмању руку неразумно. Русија то неће урадити“, поручио је Песков новинарима.

Портпарол је закључио да питање смањења стратешког офанзивног наоружања треба разматрати узевши у обзир измењену ситуацију у свету.
Песков је подсетио на изјаву руског председника Владимира Путина који је рекао да је у светлу промењених услова практично немогуће разговарати о стратешком офанзивном оружју и арсеналима без узимања у обзир војне нуклеарне инфраструктуре у Европи, без укључивања европских држава у преговарачки процес и без разговора о другим елементима стратешке безбедности.
Претходно, заменик министра спољних послва Русије Сергеј Рјабков изјавио је да Русија није спремна да обнови преговоре на тему Споразума о смањењу стратешког офанзивног наоружања (Нови СТАРТ) са САД – без промене непријатељске политике коју Вашингтон води против Москве, дијалог је немогућ.
Путин је 21. фебруара у обраћању Федералној скупштини објавио да Русија обуставља учешће у Споразуму о смањењу стратешког офанзивног наоружања, али да не излази из њега. Путин је истакао да нуклеарне арсенале немају само САД са којима је потписан споразум, него и земље НАТО-а попут Француске и Велике Британије.
Биро за контролу, верификацију и усклађеност америчког Стејт департмента, саопштио је да су Сједињене Америчке Државе од 1. јуна престале да предају информације Русији о статусу и локацији свог стратешког наоружања које потпада под Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања (СТАРТ).
СТАРТ је једини руско-амерички режим контроле нуклеарног наоружања који истиче 2026. године. Москва и Вашингтон су почели да договарају параметре будућег споразума о ограничењу нуклеарног наоружања, али је дијалог прекинут након почетка специјалне војне операције у Украјини.
Погледајте и:
Коментар