Израелске ваздухопловне снаге током напада на иранске војне објекте 26. октобра уништиле су цео стратешки одбрамбени потенцијал Исламске Републике, саопштио је израелски војни радио „Галеј ИДФ“, позивајући се на безбедносне изворе.
Иран је најавио да ће користити све расположива средства да одговори на израелски напад, а седница Савета безбедности УН поводом овог догађаја одржава се данас.
Да ли је Израел заиста задао одлучујући ударац Ирану? Какав би могао бити одговор?
Геополитички коментатор Никола Јовић мишљења је да ће Иран имати одређену реакцију али ипак сматра да се ствар неће отети контроли.
Конфузне информације
„Иран је демантовао интензитет напада али у сваком случају, тај напад није нешто што може да онеспособи Иран. То је велика земља са пуно војних ефектива да би било ко са неколико напада могао да их уништи,“ сматра Јовић.
Оно што је сигурно, додаје наш саговорник, то је да две стране неће престати са нападима, али све то у неко догледно време неће ескалирати у нешто веће.
„Никоме не иде у прилог да започне неки рат општих размера тако да ће све остати на неком нивоу као што је то било до сада,“ каже наш саговорник.
Иран ће наравно да одговори на овај напад Израела али то иде у круг већ месецима, напомиње Јовић уз напомену да не очекује ни да се нешто спектакуларно деси на ванредној седници СБ УН.
„Уједињене нације не могу ту ништа битно да промене. На тој седници ће само да констатују да је мир у интересу свих и да позову обе стране на суздржаност. УН немају ефективу да некога зауздају, а посебно не ни Израел ни Иран. УН је позорница и говорница,“ закључује Јовић.
Публициста Игор Ивановић напомиње да су информације које стижу у вези последњих догађаја доста опречне али да је утисак да напади нису били тако силовити како тврди Израел и као што то западна јавност жели да представи.
„Више се стиче утисак да је реч о некој врсти компензације којом се спашава достојанство, а да се не нанесе превелика штета. Ако је тако, можемо бити оптимисти да је реч о неком умеренијем рату. Али ако Иран силовито узврати, све може да се промени. За сада је сигурно да Израел није гађао нуклеарна постројења и нафтна поља у Ирану што је добро са позиције даље ескалације сукоба, јер да је то учинио онда би повратна реакција била озбиљна,“ каже Ивановић.
УН нема снагу
По његовим речима, не може превише да се очекује ни од седнице СБ УН
„Али доласком генералног секретара УН у Казање на самит БРИКС-а, показано је да улазимо дефинитивно у мултиполарну еру у којој неће бити једног хегемона. Тек када би се извршила преконпозиција УН, и СБ обогатио неким новим чланицама које нису део западне хегемоније, могли бисмо да очекујемо другачије УН,“ закључује он.
Израелска војска тврди да је „Иран изгубио стратешки потенцијал ракета класе 'земља-ваздух' за наредне две-три године, док из Ирана наводе да су током израелског напада само оштећени капацитети за производњу нових ракета, а не и постојећи арсенал.
У међувремену, Ирак је поднео жалбу УН због тога што су израелске снаге користиле ваздушни простор те земље током ваздушних напада на Иран.
Како наводи „Тајмс оф Израел“, према фотографијама и видео-снимцима који су се појавили на друштвеним мрежама, ракете какве користи израелско војно ваздухопловство наводно су прелетеле Ирак, а делови појединих пројектила пали су у област северно од Багдада.
Израелска војска напала је Иран у ноћи између петка и суботе, а током напада, који су трајали пет сати, гађано је 20 циљева у тој земљи и погинула су четири војника.