Без обзира на честитке победнику, привремене приштинске институције непријатно је изненадила победа Доналда Трампа на председничким изборима у Сједињеним Америчким Државама. За очекивати је да ће нова америчка администрација променити политику према тзв. Косову, али се са друге стране страхује да би Аљбин Курти могао у прелазном периоду до инаугурације Трампа заоштрити политику према Србима.
Према речима Александра Лукића, Курти је био и остао експонент Сједињених Америчких Држава, у овом случају администрације Џозефа Бајдена.
„Курти се, с друге стране, у америчкој председничкој кампањи одредио и у тој игри је изгубио. Али не може се очекивати да Курти било шта може да уради а да му то САД не дозволе. А опет ће његови поступци зависити од тога како ће се још увек актуелна администрација односити уопште према спољној политици, да ли ће хтети да повуче неке потезе да Трампу отежа положај или не. Односно да ли ће учинити неке потезе који би били неповратни и које би Доналд Трамп касније могао тешко да исправи“, каже Лукић за Спутњик.
Курти не сме да протера Србе
Аљбин Курти би само могао да појача терор над Србима или да покуша да бруталном силом спроведе прогон српског народа са Косова и Метохије, али је Лукић убеђен да то неће смети да уради.
А то још увек није урадио јер до сада није применио толико бруталну силу према Србима каква се десила у акцији „Олуја“ у Хрватској, сматра Лукић.
„Ово што он ради то је отежавање живота Србима на Косову и Метохији хапшењем одређених људи за које он сматра да их треба ухапсити и тако је уносио страх међу Србе на Косову и Метохији, отежавао им живот и готово га учинио немогућим. Чини ми се да му је идеја била да се Срби сами иселе да би он могао да каже: 'Ето Срби су сами отишли зато што не поштују државу Косово'. Али сада му може пасти на памет уколико му САД то аминују, да бруталном силом једноставно протера Србе са Косова. Мислим да му је то једино преостало, аали да то неће смети да уради.“
Према мишљењу Лукића, Трамп ће бити наклоњенији Србима иако је велико питање шта ће тачно урадити, али ће по свему судећи поново активирати Вашингтонски споразум за који је био одговоран.
Хоће ли Трамп вратити српску војску на Косово?
Све друго што би се могло десити током другог Трамповог мандата зависиће, објашњава Лукић, од геополитичке ситуације, почев од тога какав ће он договор склопити са Русијом око Украјине, али и од тога да ли ће успети да се избори са америчком дубоком државом.
Наш саговорник додаје да је добро познато да дубока држава у Америци не жели да направи било какав договор са Србима који би био у складу са српским националним интересима, односно који би штитио суверенитет и интегритет Србије на Косову и Метохији.
Плакати са ликом Доналда Трампа и заставама Србије и САД у Лепосавићу.
© Tanjug / STR
„Дакле, то су све услови који би требало да буду испуњени да би Трамп могао да уради нешто што би било другачије у односу на политику Сједињених Држава до сада. Али мислим да има доста простора уколико код њега буде постојала воља да нешто уради. На пример, може врло лако да дозволи да се врати наших 1.000 војника на Косово и Метохију. Могао би једноставно да каже да Резолуцију 1244 треба поштовати. Мислим да би то могао бити други корак који би он могао да направи и то му не би могао оспорити нико на целом свету а то би могао и врло лако да одбрани.“
По томе како ће поступати видеће се каква је Трампова воља и какав је његов однос према нашој држави и уопште према српском питању, напомиње Лукић.
Решавање српског питања у пакету са Украјином
Трампову политику, уверен је овај експерт, не би требало ограничавати само на Косово и Метохију већ и на целокупно српско питање које се тиче и Републике Српске и Црне Горе и оно би требало да се решава у и да се тако уреде и наши будући односи са САД.
„А зашто сам рекао да ће то зависити од тога како ће се ствари решавати у Украјини? Руси могу у пакет са Украјином да ставе и Косово и Метохију. Тако да је све могуће у будућности. Има ту доста непознатих у тој једначини, али чини ми се да је најважнији услов овај који сам поменуо и тиче се дубоке државе. Од тога да ли ће Трамп решити своју дубоку државу, пре свега односе у САД, и односе према ЕУ и другим западним државама чији су лидери постављени од стране дубоке државе, зависиће и то како ће се односити према нама“, закључио је Лукић.
Погледајте и: