„Документи до којих је дошао 'Грејзон' након цурења информација разоткрили су постојање британског тајног друштва обавештајаца које је од почетка сукоба у Украјини планирало да 'по сваку цену' продужи сукоб“, наводи портал.
Како је прецизирано, „Проџект алкеми“ је основан још пре почетка сукоба у Украјини уз сагласност британског Министарства одбране. Рад групе је надгледао генерал-мајор Чарли Стикланд.
Портал пише да је група 27. фебруара 2022. године послала главном саветнику тадашњег премијера Велике Британије Бориса Џонсона документ који садржи „велику стратегију“. У њему су изразили бојазан да антируске санкције, заједно са британском помоћи Украјини, могу довести до пораста цена у земљи што би, са друге стране, могло да угрози јавну подршку „чврстој политици“ британске Владе према Кијеву.
Група „Проџект алкеми“ предлагала је да се власти припреме за незадовољство јавности и да предузму мере за промовисање своје пропаганде, упоредо са супротстављањем „контрахегемонистичким” медијима.
„Задатак који су поставили није укључивао само 'уништавање руске дезинформационе структуре' помоћу вршења притиска на друштвене мреже у циљу забране руских државних медија као што су Спутњик и РТ, него и циљање критички настројених независних медија попут 'Грејзон'“, наводи се у чланку.
У једном делу документа се међу мерама које је група „Проџект алкеми“ предлагала наводи и кривично гоњење. Претпостављали су да би активно подношење тужби за клевету и дискредитацију против неподобних медија највероватније довело до њиховог затварања.
Поред тога, тајна група је изражавала забринутост због развоја БРИКС, између осталог и у финансијској сфери. Такође, према наводима „Грејзон“, група је претпоставила да ће СВИФТ „полако али сигурно“ пропадати под утицајем западних антируских санкција.
Раније је меричко Министарство финансија САД саопштило да се уводе санкције медијској групи „Русија севодња“, чији је део Спутњик, али и главној уредници групе и РТ Маргарити Симоњан и читавом низу истакнутих руководилаца. Уведене су санкције и против генералног директора медијске групе „Русија севодња“ Дмитрија Кисељова.
САД су оптужиле руску телевизију РТ да Украјина због њеног утицаја не добија довољно подршке у свету .
Услед специјалне операције Русије у Украјини примењено је на хиљаде санкција против Москве, укључујући блокаду руских медија, конкретно, Спутњика и РТ. Сајтови ових медија нису доступни европским корисницима преко Гугла, а цензурисани су и на Јутјубу и платформама Мета* (активност Мета (друштвене мреже Фејсбук и Инстаграм), забрањена је у Русији као екстремистичка.
Погледајте још: