РУСИЈА

Русија поново главни добављач гаса у ЕУ

Русија је у септембру први пут од пролећа 2022. године постала главни добављач гаса у Европску унију, произлази из анализе Спутњика на основу информација Евростата.
Sputnik
Европске компаније су у септембру купиле руског гаса у вредности од 1,4 милијарде евра, што је за трећину више у односу на годину и један месец раније.
Истовремено, 40 одсто испорука односи се на течни природни гас, а 60 одсто испорука на гас који се испоручује гасоводом.
Такав скок извоза омогућио је Русији да постане главни добављач „плавог горива“ у ЕУ према подацима из септембра са учешћем од 23,74 одсто у поређењу са 16,54 одсто у августу. То се догодило први пут од маја 2022. године, при чему је увоз из Русије тада чинио 22,9 одсто.
На другом месту се нашао Алжир, а обим испорука из ове земље смањен је за 15 одсто у поређењу са претходним месецем, на 1,1 милијарду евра. Сједињене Америчке Државе у септембру су повећале продају за 21 одсто, на 990,2 милиона евра и тиме су са петог скочиле на треће место.
Норвешка је остала на четвртом месту, а обим испорука порастао је за седам одсто, на 975 милиона евра. Изненађење представља Велика Британија која је још у августу чинила тројку главних продаваца гаса у ЕУ, а затим смањила испоруке за 2,4 одсто и заузела пето место са 429, 2 милиона евра.
Земље Европске уније су у плану REPowerEU, објављеном у пролеће 2022. године објавиле као циљ одустајање од увоза руског гаса из гасовода до 2027-2028. године.
Истовремено, структура извоза руског гаса претрпела је мале промене: удео течног природног гаса порасла је са трећине до око 40 одсто, а гаса из гасовода смањена је са 70 на 60 одсто.
Како је председник Владимир Путин напоменуо, Москва не ускраћује испоруке гаса Европи, постоји неколико рута за добијање гаса.
Москва је више пута истицала да је Запад направио озбиљну грешку када је одустао од руских угљоводоника, због чега сада западне земље морају да купују руску нафту и гас преко посредника и по вишим ценама.
РУСИЈА
Ко су главни купци руског гаса у ЕУ
Погледајте и:
Коментар