СВЕТ

Дан Д: Коначан покушај Запада да покори Грузију

Председница Грузије Саломе Зурабишвили понаша се исто као и Владимир Зеленски – као и шеф кијевског режима, ни она не жели да одступи са функције. А да би се одржала на власти, покушава да спроведе обојену револуцију са циљем да се понове догађаји из 2008. године.
Sputnik
Овако новинар РТ Балкан, Тиосав Пурић, коментарише вести да одлазећа грузијска председница Саломе Зурабишвили намерава да осујети одржавање председничких избора, организује блокаду парламента и национални штрајк. Ово је за Спутњик изјавио обавештени извор упознат са ситуацијом.
Према речима саговорника агенције, полицајци ће бити испровоцирани да предузму оштре мере против учесника скупа како би се спречило да протести утихну са циљем да избијања општег штрајка. План је да се примора влада Ираклија Кобахидзеа да поднесе оставку и формира „привремена влада“ у чијем саставу би могле да се нађу вође Грузијске легије (терористичке организације забрањене у Русији) која се бори у Украјини.

„Мобилисана“ Саломе

Сличности са ситуацијом у Украјини су неодољиве – Зурабишвилијева не жели да се повуче са председничког положаја, већ се као и Зеленски сматра „мобилисаном“. Њен циљ је организовање грузијског Мајдана, односно „пуштање крви“ на улицама грузијских градова, категоричан је Пурић.
Још 14. маја ове године, опозициони посланик у грузијском парламенту, Тако Чартијани претио је грузијском премијеру Ираклију Кобахидзеу обојеном револуцијом; бивши комесар за проширење ЕУ Оливер Вархељи Кобахидзеу је претио да ће проћи као словачки премијер Роберт Фицо, подсећа он.

Све бизарности грузијске стварности

То што би овакав сценарио значио да први пут у историји актуелни шеф државе организује обојену револуцију у сопственој земљи није једина бизарност грузијске збиље. Друга на списку бизарности је чињеница да је Зурабишвилијева пре него што се укључила у грузијску политику, била амбасадор Француске у Тбилисију.
„Сама чињеница да је све то до те мере огољено, сведочи о паници америчке империје“, наводи Пурић.
Уз то, грузијски устав је пун контрадикторности – у последњем члану устава наводи се да је Грузија на стратешком путу у ЕУ и НАТО, што упућује на то да је све што се данас догађа у тој земљи, дуго припремано.
„Међутим, околности у свету су се промениле, а грузијски устав такође налаже је неприкосновено поштовање демократије. Демократска воља грађана је да не желе да имају судбину њихове бивше сабраће Украјинаца и они су то јасно рекли на парламентарним изборима“, истиче Пурић.

Кулминација кризе

Са намером Зурабишвилијеве да организује обојену револуцију тако што ће спречити председничке изборе, грузијска криза кулминира. Међутим, влада Ираклија Кобахидзеа до сада је показала невероватну отпорност и спремност да се бори до краја – суспендовала је приступне преговоре са ЕУ до 2028.
„Очигледно је да је човек спреман да иде до краја. Знамо и да је НАТО спреман да иде до краја, али мислим да је, када се све узме у обзир, врло тешко да ће Грузини поново пасти на исту игру“, сматра Пурић.

Зашто се Запад устремио на Грузију

Према речима нашег саговорника, Грузија није толико битна Европској унији, колико је битна Америци јер им је важно да се антагонизује руско окружење.
„То је за њих помало и ствар престижа јер они на Украјину и Грузију доста дуго гледају као на систем спојених судова и ни по коју цену не желе да пусте ту причу. Са стратешке стране, ради се о томе да се Русија опколи са свих страна. Видели смо шта су урадили са уласком Финске у НАТО. Видимо шта раде у Украјини. Очигледно желе да на сваки начин понизе Русију. Видимо да им то не иде баш по плану; штавише, да им се то враћа као бумеранг. Питање је само колико су спремни да ескалирају“, објашњава Пурић.
А опасност од ескалације је велика. Добра страна целе приче је што опасност вреба од одлазеће америчке администрације којој истиче време да реализује своју „доктрину Судњег дана“, закључује он.
СВЕТ
Председница Грузије намерава да спречи председничке изборе у земљи
Погледајте и:
Коментар