„Не знам ни како то да назовем – провокација или пародија. Вероватно је то ипак пародија, цео тај нелегитимни процес“, изјавила је Зурабишвили.
Како је истакла, предстојећи председнички избори су „увредљиви“ за грузијски народ. Такође је казала да не намерава да се повуче са положаја председника након истека овлашћења и да ће „остати уз народ до краја“.
У суботу ће у згради парламента Грузије колегијум од 300 парламентараца и посланика различитих нивоа изабрати новог председника земље. Једини кандидат за ту дужност је бивши фудбалер, актуелни посланик Михаил Кавелашвили, кога је предложила владајућа партија "Грузијски сан". У уторак је Служба државне безбедности Грузије саопштила да организатори протеста, које координирају обавештајне службе страних земаља, планирају да спрече одржавање председничких избора.
С обзиром на изјаве Зурабишвили, изгледа да ће се Грузија суочити са још једним скандалом. Она сматра да „са нелегитимним парламентом не може бити легитимних председничких избора“. Себе је прогласила јединим легитимним представником власти у земљи.
Премијер земље Ираклиј Кобахидзе је рекао да разуме „емотивно стање Зурабишвили“, али да ће „на дан инаугурације 29. децембра морати да напусти своју резиденцију и уступи ту зграду легитимно изабраном председнику“.
Парламентарни избори у Грузији одржани су 26. октобра, а победила је владајућа партија „Грузијски сан“ која је добила око 54 одсто гласова, док је проевропска опозициона алијанса добила око 37 одсто гласова и започела протесте, тражећи њихово поништавање, тврдећи да су „нелегитимни и лажирани“ и оптужујући Русију за мешање. Москва је такве оптужбе категорички одбацила, подсећајући да се тиме бави Запад, а да Русија нема дипломатске односе са Грузијом још од 2008. године.
Прозападна председница Грузије Саломе Зурабишвили, која је стала иза опозиције, није признала резултате избора, тврдећи да су „потпуно фалсификовани” и да су Грузијци постали жртве „руске специјалне операције”.
Избори у Грузији, држави од свега 3,6 милиона становника, сматрају се вероватно најзначајнијим у последњих двадесетак година, између осталог и због спољнополитичке оријентације те земље.
Погледајте још: